آزمایش اسپرم در منزل

خوشبختانه در حال حاضر امکان آزمایش اسپرم در منزل وجود داشته و آقایان می‎توانند تعداد و کیفیت اسپرم خود را بدون مراجعه به آزمایشگاه ارزیابی کنند. تعداد اسپرم‌های موجود در مایع منی و تحرک اسپرم ها دو عامل مهم در باروری مردان است.   
انجام آزمایش اسپرم در خانه با انجام آزمایش در آزمایشگاه از نظر پزشکی و فرایندی تفاوتی ندارد. آزمایش اسپرم در خانه در یک شرایط آرامش روانی، راحتی بالاتر و بدون استرس انجام می گیرد و  معمولا نتایج در عرض چند دقیقه در دسترس است.  گزارش دستگاه ارزیابی اسپرم نیز مشخص کننده این خواهد بود که  فرد برای ارزیابی کامل باروری خود به پزشک مراجعه کند یا خیر.

مزیت اصلی آزمایش اسپرم در منزل

پیش از این مردان برای بررسی وضعیت باروری خود تنها باید با پزشک ملاقات می‌کردند که این روند برای بسیاری از آنها ممکن بود کاری خجالت‌آور باشد. در صورتی که مردی برای ملاقات با پزشک مردد باشد و همسر وی تا مدت یکسال بعد از نزدیکی بدون محافظت باردار نشده باشد این امر می‎تواند نشانه ورود به مرحله اول ناباروری باشد که باید برای تشخیص علت ناباروری، آزمایش های لازم توسط هر دو طرف صورت گیرد.  امروزه با پیشرفت روزافزون فناوری هوش مصنوعی، می‎توان با دقت بالا سلامت اسپرم در خانه را به سادگی در خلوت خانه و بدون هیچگونه فشاری، آزمایش کرد تا متوجه شد که آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا خیر.

عملکرد دستگاه آزمایش اسپرم در خانه

دستگاه‎های بررسی اسپرم که در ابتدا به بازار عرضه شدند یک آزمایش خانگی شبیه به تست بارداری خانگی (بی بی چک) بودند که در آن نمونه جمع آوری شده درون یک کیت قرار می‌گرفت و می‌توانستید نتیجه را در محدوده مشخصی مطابق با معیارهای بهداشت جهانی (15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر)  بخوانید.  در حال حاضر دستگاه‎هایی که آزمایش اسپرم در منزل را فراهم می‎آورند می‎توانند از فناوری تلفن هوشمند برای تجزیه و تحلیل تصویری از نمونه استفاده کنند و سپس تعداد سلول‌ها را بشمارند و نتیجه‌ای از تعداد اسپرم‌ها و  میزان تحرک اسپرم ها را به شما ارائه دهند.  
طبق تحقیقات به دست آمده، کیت‌های ارزیابی خانگی اسپرم در مقایسه با نتایج استاندارد آنالیز اسپرم (اسپرموگرام) که در آزمایشگاه‌ها انجام می‎شود حدود 95 تا 97 درصد دقیق است. فایده انجام آزمایش اسپرم در خانه این است که یک زوج می‌توانند به دفعات بیشتر و در یک محیط روانی آرامش بخش تر بررسی کنند که آیا مشکلی در اسپرم وجود دارد یا خیر. از این رو در صورت شناسایی ناهنجاری، زوج می‌توانند به دنبال پیدا کردن پزشکی متخصص در حوزه ناباروری باشند تا مشکل خود را رفع نمایند. نزدیک به 40 درصد از دلایل ناباروری مربوط به مردان است که می تواند به خاطر کاهش در تعداد یا کیفیت اسپرم باشد. تشخیص زودهنگام و پیگیری روند درمانی می تواند کمک زیادی به زوجین نماید.

درک این امر بسیار مهم است زیرا در حال حاضر بسیاری از شرایط ناباروری آقایان قابل درمان و برگشت پذیر بوده و می‎توان در صورت آگاهی از یک مشکل جدی با پزشکی متخصص در این زمینه مشورت کرده و معایناتی را توسط یک متخصص باروری انجام داد. در واقع آزمایش اسپرم در منزل که امروزه با استفاده از تلفن های هوشمند در دسترس قرار گرفته است اولین گام و گزینه‌ای به صرفه برای شناسایی ناباروری در مردان است.

آزمایش اسپرم در خانه چه کمکی به مردان می کند؟

در صورتی که شما و همسرتان برای باردار شدن مشکل داشته باشید و تا به حال برای این امر به پزشک مراجعه نکرده باشید به طور حتم آزمایش اسپرم در خانه ساده ‎ترین راه برای ارزیابی باروری خواهد بود تا ببینید مشکل از طرف شماست یا همسرتان.  این آزمایش‌ یک راه حل ارزان‌تر و راحت‌تر از مراجعه به پزشک و مرکز درمان ناباروری است و به همین دلیل گزینه اول در مسیر ارزیابی باروری است.        
تهیه دستگاه آزمایش اسپرم خانگی به‌ویژه برای مردانی که دسترسی به مراکز درمان ناباروی ندارند و یا برای مراجعه به اورولوژیست یا آزمایشگاه مردد هستند بسیار کارآمد است. مردان به دلیل روحیه مردسالارانه ای که دارند همیشه با گفتن این جمله که ” من مشکلی ندارم” معمولا از ارزیابی باروری طفره می روند در حالی که متاسفانه از هر 10 مرد یک مرد نابارور است.  در حال حاضر با توجه به تعریف ناباروری،  حدود 1 سال بعد از ازدواج،  زوجین معمولا از نظر ناباروری بررسی نمی‌شوند و پس از گذشت این مدت و ناموفق بودن در بارداری به دنبال آزمایش اسپرم و آزمایشات دیگر مراجعه می کنند. در حالی که تشخیص سریعتر و یک آزمایش اسپرم در خانه می تواند در آشکار کردن سریع‌تر مشکلات احتمالی کمک زیادی به مردان کند.         

آزمایش اسپرم سالم در منزل چگونه است؟

اولین آزمایش اسپرم در خانه برای آقایان در سال 2012 ساخته و مورد تایید قرار گرفت. امروزه پس از گذشت 10 سال چندین کیت آزمایشی به صورت تست شده و مورد تایید وجود دارند که می‎توانند عمل آزمایش اسپرم در منزل را به سادگی فراهم آورند. هر یک از این دستگاه‎ها از مکانیسم‌های متفاوتی برای آزمایش استفاده می‌کنند. برخی از این دستگاه‎ها وجود یا عدم وجود اسپرم را گزارش می‌دهند و برخی دیگر غلظت اسپرم مرد که نشان دهنده تعداد اسپرم در هر میلی متر منی بوده را اندازه گیری می‌کنند. برخی دیگر نیز تعداد اسپرم‎های متحرک را نشان می‎دهند.

گجت های ارزیابی اسپرم مبتنی بر تلفن هوشمند پیشرفته‌تر از انواع دیگر هستند. در برخی از این گجت ها نیاز به اتصال تلفن همراه به دستگاهی دیگر برای ارزیابی غلظت و تحرک اسپرم‌ها وجود دارد و در برخی دیگر گجت به عنوان یک میکروسکوپ کوچک خانگی عمل می کند. ارزیابی آزمایش توسط اپلیکیشنی که بر روی گوشی هوشمند نصب می شود طی 1 الی 10 دقیقه انجام شده و  امکان مشاهده نتایج فراهم می شود. آقایان می‎توانند با استفاده از یک قطره چکان نمونه‌ای از مایع منی خود را بر روی یک لام قرار داده و سپس آن را داخل دستگاه قرار دهند. پس از آن با کمک مراحلی که در برنامه توضیح داده شده، اپلیکیشن می‎تواند تعداد، تحرک و شکل اسپرم‎ها را محاسبه کند.

چرا انجام  آزمایش اسپرم در خانه مهم است؟

برآوردها نشان می دهد که بیش از 48 میلیون زوج و 186 میلیون نفر در سراسر جهان با ناباروری زندگی می کنند. متاسفانه روش های سنتی تشخیص ناباروری مردان  بدون توجه به وضعیت روحی آن ها بوده و استرس بالایی را به آن ها تحمیل می نماید.  این آزمایش فقط باید در کلینیک یا آزمایشگاه یا مطب پزشک انجام می گرفت. از این رو گجت های ارزیابی اسپرم در خانه هم به دلیل  ارزان تر بودن و هم سادگی  با استقبال خوبی مواجه شده اند. طبق گفته محققان با اندازه گیری معیارهای تحرک و تعداد اسپرم می توان ناباروری آقایان را با دقت 98 درصد شناسایی کرد.

نحوه کار دستگاه آزمایش اسپرم در خانه چگونه است؟

به طور کلی دستگاه آزمایش اسپرم در منزل شامل یک گجت و یک اپلیکیشن است.  مردان می‌توانند با استفاده از قطره چکان مقداری  از مایع منی خود را بر روی لام ریخته و وارد گجت نمایند. سپس اپلیکیشن را فعال کرده و 1 دقیقه فیلمبرداری از نمونه توسط اپلیکیشن انجام گرفته و بعد از آن تحلیل ارایه می شود. گجت چند بار مصرف بوده و در هر بار فرد می تواند 4 بار این کار را انجام دهد.  

چه زمانی از آزمایش خانگی اسپرم استفاده می‎شود؟

درست است که آزمایش خانگی جایگزین یک آزمایش تکمیلی باروری نبوده اما نتایج آزمایش خانگی نشان می‌دهد که یک مرد دارای  چه تعداد اسپرم بوده و تحرک و شکل آن ها در چه وضعیتی است و آیا باید به یک متخصص باروری مراجعه کند یا خیر.  در صورتی که نتایج نرمال باشد اما پس از گذشت مدتی بارداری رخ ندهد در این صورت نیز باید به جهت ارزیابی باروری به پزشک مراجعه کرد.      

گجت و اپلیکیشن اسپو

گجت اسپو به عنوان یک ابزار بر پایه هوش مصنوعی که مطالعات کارآزمایی بالینی آن در مراکز معتبر درمان ناباروری انجام شده است برای اولین بار در کشور تجاری سازی شده است.   این گجت، ارزیابی اسپرم در خانه را بدون نیاز به مراجعه به مراکز ناباروری و با دقت بالا امکان پذیر می کند و با بررسی تعداد، تحرک و شکل اسپرم که سه پارامتر مهم پیش بینی کننده باروری مردان هستند، به عنوان یک آزمایشگاه کوچک خانگی عمل می کند. با اندازه گیری سه پارامتر اصلی و کلیدی و با توجه به ویژگی تکرار پذیر بودن آزمایش، ارزیابی کاربر دقیق تر بوده و ریسک یکبار آزمایش دیگر برای آن وجود ندارد. با این گجت امکان پایش بهبود باروری برای کاربر میسر خواهد بود. تعداد لام هایی که همراه با هر یک از انواع گجت قرار داده شده، نشان دهنده تعداد تست های قابل انجام است. کاربر با وارد کردن لامِ حاوی نمونه اسپرم به گجت و نصب اپلیکیشن اسپو بر روی تلفن همراه خود، بعد از 1 دقیقه پردازش، نتیجه ارزیابی اولیه خود را دریافت کرده و توصیه های بالینی مربوط به گزارش را مشاهده می کند.  هم چنین کاربر می تواند اطلاعات و ویدیوی تست خود را  از طریق اپلیکیشن برای پزشک ارسال نموده و  وضعیت سلامتی خود را با  مشاوران تغذیه و روان شناسی نیز در میان گذاشته و به صورت آنلاین با آن ها در ارتباط باشد. عدم مراجعه به کلینیک، ارزیابی سریع، امکان استفاده مجدد، مقرون به صرفه بودن، رعایت امنیت روانی، حفظ حریم خصوصی و چند بار مصرف بودن تعدادی از مزایایی است که گجت اسپو برای کاربران می تواند ایجاد نماید.