باروری به زبان ساده

اشتیاق به دانش باروری

روزی که تصمیم گرفتیم در اسپو مقالات و محتواهای علمی مرتبط با موضوع باروری را برای ارتقای آگاهی جامعه و ایجاد یک پایگاه دانش در حوزه باروری شروع کنیم نیاز داشتیم تا یک مدیر علمی برای این بخش داشته باشیم. مسئولیت سنگینی بود که هم دانش تخصصی از موضوعات مختلف تولید مثل و بارروی و هم زمان کافی برای ترجمه و به زبان ساده تبدیل کردن محتواها را می خواست. همه ما فقط یک نفر را می شناختیم که روحیه علمی و تیمی بالایی داشت و می توانست این بخش را مدیریت کند. خانم دکتر مرضیه عطشان.

‍مرضیه عطشان در زمان دانشجویی، فردی پر از استعداد و علاقمند به جنین شناسی و بیولوژی بود که تحقیقات و پژوهش‌های زیادی روی سلول اسپرم داشت. علاوه بر آن، ایشان مدرس دانشگاه و مولف چندین کتاب در حوزه تولید مثل بودند. ازجمله کتاب‌های ایشان اسپرم از دیدگاه ژنتیک و اپی ژنتیک و ناباروری مردان به زبان ساده بود که مورد استقبال جامعه علمی جنین شانسی قرار گرفته بود.
دکتر مرضیه عطشان، دانشمندی جوان بود که تمایل شدید به یادگیری و به روز کردن خود داشت. همین روحیه باعث شد تا ما هم در اسپو اشتیاق به اشتراک گذاشتن مطالب مفید باروری را با جامعه علمی به دست بیاوریم و مجله سلامت اسپو را راه بندازیم. همه تلاش‌های دکتر عطشان ابن بود که مفاهیم پیچیده پزشکی را به زبان ساده برای دانشجویان و زوج‌های درگیر ناباروری توضیح دهد.

حالا مرضیه عطشان پیش ما نیست و یک اتفاق او را از ما گرفت. اما روحیه و باور او به کمک به جامعه علمی و ارتقای سلامت جامعه هم چنان پیش ماست. این باور باعث شد تا تصیم بگیریم برای ادامه دادن راه او و ارج نهادن به تلاش های ایشان این صفحه را با نام “باروری به زبان ساده” راه اندازی نماییم. 

حالا این صفحه توسط گروهی از جنین شناسان و پزشکان جوان که به پزشکی مبتنی بر شواهد باور دارند منتشر و به روز می شود.
امیدواریم بتوانیم راهی که دکتر عطشان در اسپو شروع کردند را ادامه دهیم.

گایدلاین های باروری

مبانی ناباروری مردان

کمبود اسپرم، کیفیت پایین اسپرم، مشکلات در دستگاه تناسلی مردان، عوامل محیطی و سبک زندگی ناسالم می‌توانند به ناباروری مردان منجر شوند. تشخیص و درمان ناباروری مردان بستگی به علت  آن دارد و ممکن است شامل داروها، جراحی، تغییرات در سبک زندگی و یا فناوری‌های کمک تولید مثلی باشد.

دکتر عرفان زارع

دکتر عرفان زارع

آنالیز مایع منی و تشخیص های احتمالی

آنالیز مایع منی یکی از مهمترین تست‌ها برای تشخیص ناباروری مردان است. این آزمایش به بررسی مختصات فیزیکی و شیمیایی مایع منی می‌پردازد و اطلاعات مفیدی درباره کیفیت اسپرم و وضعیت تولید اسپرم می‌دهد.

دکتر عرفان زارع

دکتر عرفان زارع

الگوریتم تشخیص ناباروری

استفاده از روش های کمک تولید مثلی برای افرادی که به درمان های عمومی پاسخ نمی دهند همیشه یک گزینه مطلوب است. اما مسیری که این افراد باید طی کنند چه مواردی است. الگوریتم تشخیص ناباروری یک راهنمای بالینی برای پزشکان می باشد.

دکتر عارف زمانی

دکتر عارف زمانی

چک لیست پایه برای تشخیص ناباروری

چک لیست پایه برای تشخیص ناباروری در مردان شامل آزمایش اسپرم برای بررسی تعداد، حرکت، شکل و کیفیت اسپرم، آزمایش های هورمونی برای سنجش سطح هورمون‌ها و همچنین انجام آزمایشات تصویربرداری مثل سونوگرافی برای بررسی ناهنجاری های تناسلی مردان است.

دکتر عارف زمانی

دکتر عارف زمانی

تحرک اسپرم

تحرک اسپرم یکی از پارامترهای کلیدی در ارزیابی باروری مردان است. چک لیست زیر یک اهمیت تحرک اسپرم در باروری و انواع حرکت اسپرم را به زبان ساده ارایه می دهد. هم چنین روش های تشخیص و درمان تحرک پایین اسپرم را گزارش می دهد

دکتر عرفان زارع

دکتر عرفان زارع

تعداد اسپرم

تعداد اسپرم یکی از عوامل مهم در باروری مردان است. اگر تعداد اسپرم کم باشد، احتمال باروری کاهش می یابد. تنها یک اسپرم برای باروری تخمک لازم است. بااین‌حال، میلیون‌ها اسپرم در هر انزال وجود دارد؛ زیرا بسیاری از اسپرم‌ها هرگز به تخمک نمی‌رسند. در این چک لیست استاندارد لازم برای تعداد اسپرم و روش هایی برای بهبود تعداد اسپرم ارایه شده است.

دکتر عرفان زارع

دکتر عرفان زارع

شکل اسپرم

اسپرمی قابلیت باروری دارد که دارای شکل مناسب از نظر سر، گردن و دم باشد. ناهنجاری های مرتبط با شکل اسپرم تعداد بالایی دارند و هر کدام می تواند نشانه ای برای ارزیابی باروری باشد. در چک لیست زیر انواع اشکال غیر طبیعی اسپرم و روش هایی برای بهبود شکل اسپرم ارایه شده است.

دکتر عرفان زارع

دکتر عرفان زارع

اگر شما هم علاقمند هستید تا عضوی از تیم علمی اسپو باشید با ما در ارتباط باشید.

خانه

دانلود رایگان کتاب راهنمای باروری