اختلال نعوظ

اختلال نعوظ و افسردگی

اختلال نعوظ و افسردگی

یکی از بی‌رحمانه‌ترین تأثیراتی که افسردگی بر مردان می‌گذارد، اختلال نعوظ است. اختلال نعوظ و افسردگی می‌توانند یک حلقه بازخورد منفی ناتوان کننده ایجاد کنند که در آن هر مشکل دیگری را موجب شوند  – به خصوص اگر درمان نشود. اما درمانگران و متخصصان سلامت مردان می توانند در کنار هم به مردان کمک کنند تا بر هر دو مشکل غلبه کنند و چرخه را بشکنند.

ارتباط بین اختلال نعوظ و افسردگی

بیش از  300 میلیون نفر در سراسر جهان از افسردگی رنج می برند. بر اساس گزارش موسسه ملی سلامت روان  در ایالات متحده امریکا، حدود 8 درصد از جمعیت بزرگسال – بیش از 19 میلیون نفر – در یک سال از یک دوره افسردگی اساسی رنج می برند. بدتر از آن، طبق یک مطالعه متاآنالیز در سال 2018 که در مجله پزشکی جنسی منتشر شد، مردانی که از افسردگی رنج می بردند 39 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلال نعوظ بودند. جالب است که عکس این موضوع نیز صادق بود: مردان مبتلا به اختلال نعوظ تقریباً سه برابر بیشتر از افسردگی رنج می‌برند. یکی از موانع اصلی در این مسیر این است که بسیاری از مردان تمایلی به کمک گرفتن ندارند – حداقل برای جنبه افسردگی.

آیا با ترس و اضطراب می توان نعوظ داشت

در نگاه اول، تصور ارتباط بین عملکرد جنسی و افسردگی ممکن است دشوار باشد. با این حال، یک مطالعه در سال 2000 که در American Family Physician منتشر شد، نشان داد که 70 درصد از افراد مبتلا به افسردگی، عدم علاقه به رابطه جنسی را در صورت عدم مصرف دارو دارند. وقتی در نظر می گیرید که عدم علاقه به رابطه جنسی می تواند برای مردان استرس ایجاد کند، باید بدانید که آن استرس خاص ممکن است حتی بیشتر بر پاسخ جنسی آنها تأثیر بگذارد.

برای درک ارتباط بین مغز و بدن از نظر افسردگی و اختلال نعوظ مثال ساده این است که ” اگر در جنگل بودید و یک خرس را می دیدید، آیا نعوظ خواهید داشت؟” بدیهی است که پاسخ منفی است، زیرا بدن در واقع طوری طراحی شده است که در حالت استرس، برخی از شریان‌ها را منقبض کند تا خون را از آن‌ها دور کند (مثلاً آلت تناسلی) و خون را به مناطقی مانند پاها منتقل کند. آنچه در بدن اتفاق می افتد استرس است که شروع به افزایش می کند و سپس مغز می گوید: آیا می توانم نعوظ داشته باشم؟ سپس استرس بدن افزایش می یابد و نعوظ شروع به کاهش می کند

اختلال نعوظ و نشخوار فکری

اختلال نعوظ و افسردگی

یکی دیگر از جنبه های افسردگی که می تواند مشکلات نعوظ را تشدید کند، تمایل به ساکن شدن است. هنگامی که ما افسرده هستیم، تمایل به نشخوار فکری داریم، و به طور مکرر مشکلی را در ذهن خود مرور می کنیم، که اغلب با انگیزه هایی از بی فایده بودن یا عدم کفایت خود همراه است. برای مردانی که حملات اختلال نعوظ را تجربه می کنند، این نوع تفکر رایج است.

چگونه اختلال نعوظ را در افسردگی از بین ببریم

اگر افسردگی فردی آنقدر شدید است که نمی تواند کار کند، معمولاً ابتدا از طریق مصرف داروهای ضد افسردگی اختلال نعوظ درمان می شود. اما دراکثر افراد ترکیبی از ذهن آگاهی، درمان شناختی رفتاری و سکس درمانی جواب می دهد.

ذهن آگاهی

ذهن آگاهی  می تواند به مردان کمک کند تا نشخوارهای منفی خود را بهتر پردازش کنند.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

یک درمانگر به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه افکار نادرست یا منفی را به چالش بکشید و آنها را بازنویسی کنید”مثلاً اگر فکر می کنید، ” من هرگز نمی توانم نعوظ داشته باشم و شریک زندگیم مرا ترک خواهد کرد”، آن را بازنویسی کنید، “گاهی اوقات، من می توانم نعوظ داشته باشم، اما وقتی من خیلی افسرده هستم، ممکن است سخت باشد،”

همچنین بخوانید: علل اختلال نعوظ

سکس درمانی

بسیاری از درمانگرها بیماران را با مدل چرخه پاسخ جنسی که توسط رزماری باسون، استاد بالینی پزشکی جنسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا ایجاد شده است، آشنا می کنند. این مدل به بیماران کمک می‌کند بفهمند که رابطه جنسی و نعوظ با یک کلید روشن و خاموش کنترل نمی‌شود – این فرایند پیچیده‌تر از اینها است، و هر چه درمانگر بتواند مناطق بیشتری را شناسایی کند که ممکن است به وضعیت موجود کمک کند دانش بیشتری کسب خواهد کرد تا به بیمار کمک کند.  اگر از افسردگی یا اختلال نعوظ یا هر دو رنج می‌برید، کمک گرفتن از یک درمانگر حرفه ای احتمالاً اولین قدم برای استفاده از ابزارهای مورد نیاز برای غلبه بر آن است.  اما تا زمانی که این کار را انجام ندهید، استفاده از ترکیبی از تمرکز حواس، CBT و یادگیری در مورد چرخه پاسخ جنسی مطمئناً یک تمرین ارزشمند است.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از می‌توانید از اسپو مشاوره بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *