اختلال نعوظ

علل اختلال نعوظ ؛ نشانه ها و عوامل

علل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ ناتوانی در دستیابی و حفظ نعوظ کافی برای مقاربت جنسی است. با این حال، در بسیاری از موارد، اختلال نعوظ نشانه یک مشکل اساسی سلامت جسمی یا روانی است. خطر ابتلا به اختلال نعوظ با افزایش سن مردان افزایش می یابد و برخی از محققان معتقدند اختلال نعوظ شایع ترین شکل اختلال عملکرد جنسی است که مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. در حالی که برآوردها بسیار متفاوت است، یک بررسی در سال 2018 در Sexual Medicine گزارش داد که یک سوم مردان از اختلال نعوظ رنج می برند. بنابراین باید از علل اختلال نعوظ اگاه بود

اکثر مردان در مقطعی از زندگی خود اختلال نعوظ را تجربه می کنند. اختلال در نعوظ ممکن است به دلایل زیادی از جمله خستگی، کاهش میل جنسی و نوشیدن بیش از حد الکل رخ دهد. معمولاً در مواردی که مرد کمتر از 20 درصد مواقع در نعوظ مشکل دارد، درمان لازم نیست. با این حال، اگر مردی نتواند بیش از نیمی از مواقع نعوظ داشته باشد، معمولاً نشان دهنده یک مشکل جسمی یا روانی است که نیاز به درمان دارد.

علائم شایع اختلال نعوظ عبارتند از:

 • عدم توانایی در ایجاد نعوظ در هر زمان
 • توانایی داشتن نعوظ در برخی مواقع اما نه هر بار که می خواهید رابطه جنسی داشته باشید
 • می توانید نعوظ داشته باشید، اما نمی توانید آن را برای رابطه جنسی حفظ کنید
 • کاهش علاقه به رابطه جنسی

اختلالات جنسی مرتبط با اختلال نعوظ عبارتند از:

 • تاخیر در انزال
 • انزال زودرس
 • آنورگاسمی (ناتوانی در ارگاسم بعد از تحریک زیاد)

عوامل جسمی اختلال نعوظ

علل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ می تواند نشانه تعدادی از شرایط فیزیکی از جمله مشکلات قلبی باشد. محققان بر این باورند که اختلال نعوظ پیش از مشکلات قلبی عروقی اغلب به دلیل مشکلات در پوشش داخلی رگ‌های خونی و ماهیچه‌های صاف است که منجر به خون­رسانی ناکافی به قلب و آلت تناسلی می‌شود. اختلال نعوظ همچنین می تواند منجر به ایجاد آترواسکلروز، سخت شدن و باریک شدن شریان ها شود. اعتقاد بر این است که آترواسکلروز مسئول حداقل 50 درصد موارد اختلال نعوظ در مردان بالای 60 سال است.

دیابت می تواند به عروق و اعصاب آسیب برساند و نعوظ را دشوار کند. تخمین زده می شود که حدود 50 درصد از مردان مبتلا به دیابت نوع 2 اختلال نعوظ را تجربه می کنند.

برخی از مشکلات و بیماری هایی که می توانند منجر به اختلال نعوظ شوند عبارتند از:

 • بیماری قلبی
 • دیابت نوع 2
 • بیماری مزمن کلیوی
 • مشکلات پروستات
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • بیماری پارکینسون
 • آترواسکلروز
 • آسیب های نخاعی
 • آسیب عصبی ناشی از عمل لگن
 • بیماری پیرونی
 • چاقی
 • تستوسترون پایین

علاوه بر این، بعضی از داروهایی که برای درمان برخی بیماری‌ها مصرف می‌شوند، می‌توانند به اختلال نعوظ کمک کنند. داروهای فشار خون، مانند دیورتیک های تیازیدی، داروهای ضد افسردگی – مانند فلوکستین – و داروهای ضد درد همگی می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث اختلال نعوظ شوند.

جراحات و اختلال نعوظ

ایجاد بافت اسکار در داخل آلت تناسلی (بیماری پیرونی) و آسیب هایی که بر نخاع یا ناحیه لگن شما تأثیر می گذارد، می تواند توانایی شما را برای داشتن نعوظ سفت کاهش دهد. آسیب به اعصاب یا شریان هایی که نعوظ را کنترل می کنند نیز می تواند به اختلال نعوظ کمک کند.

عوامل روحی اختلال نعوظ

عوامل روحی اختلال نعوظ

تشخیص مسائل مربوط به سلامت روانی که به اختلال نعوظ کمک می‌کنند نسبت به شرایط سلامت جسمانی دشوارتر است. عوامل روانشناختی اغلب یک واکنش ثانویه به شرایط فیزیکی زمینه ای هستند. برخی از مطالعات نشان داده اند که تقریباً 25 درصد از مردان مبتلا به اختلال نعوظ نیز از اضطراب، افسردگی یا هر دو رنج می برند.

شرایط رایج سلامت روان که باعث اختلال نعوظ می شوند عبارتند از:

اضطراب

یکی از شایع ترین علل روانی اختلال نعوظ، اضطراب و  پاسخ بدن به اضطراب است که به نوبه خود باعث افزایش ترس و هوشیاری می شود. اضطراب می تواند منجر به ضربان قلب سریع، افزایش فشار خون و خستگی شود. این عوامل می توانند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارند: «اضطراب عملکرد» یا ترس از شکست جنسی، در مردان رایج است و همچنین می تواند منجر به اختلال نعوظ شود.

افسردگی

یک بیماری روانی است که با غم و اندوه، احساس ناامیدی و بدبینی مشخص می شود. میل جنسی که باعث شروع نعوظ می شود در مغز شروع می گردد. هنگامی که کمبود مواد شیمیایی مغز برای تحریک جریان خون مورد نیاز برای نعوظ وجود داشته باشد، می تواند منجر به اختلال نعوظ شود. افسردگی باعث عدم تعادل شیمیایی در مغز می شود که می تواند منجر به کاهش میل جنسی و مشکل در نعوظ شود.

علائم افسردگی عبارتند از:

 • عزت نفس پایین
 • احساس گناه
 • تحریک پذیری
 • خستگی
 • کاهش اشتها
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • اختلالات خواب
 • بی تفاوتی

استرس

اگر از کار، زندگی خانگی یا هر بخش دیگری از زندگی خود استرس دارید، می تواند بر توانایی شما برای نعوظ تأثیر بگذارد. مهم است که بین استرس خوب و استرس بد تفاوت قائل شوید. هنگامی که مغز شما تحت استرس خوبی است (eustress)، بدن شما تستوسترون ترشح می کند که می تواند به ایجاد نعوظ کمک کند. با این حال، زمانی که مغز تحت استرس ناسالم (پریشانی) قرار دارد، بدن شما تمایل دارد به جای آن هورمون کورتیزول ترشح کند. کورتیزول رگ های خونی آلت تناسلی را منقبض می کند و زمانی که خون به درستی به آلت تناسلی نمی رسد، می تواند منجر به اختلال نعوظ شود.

 همچنین بخوانید: باورهای غلط در مورد اختلال نعوظ

عوامل اختلال نعوظ در سبک زندگی

عوامل اختلال نعوظ در سبک زندگی

برخی از عوامل سبک زندگی زیر می تواند منجر به اختلال نعوظ شود:

نوشیدن بیش از حد

مصرف زیاد الکل می تواند در توانایی شما برای نعوظ تداخل ایجاد کند. از آنجایی که الکل افسرده‌کننده است، وقتی الکل می‌نوشید، روی مغز شما اثر می‌گذارد که می‌تواند بر اندام‌های جنسی شما تأثیر بگذارد.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن با اختلال نعوظ مرتبط است زیرا جریان خون را در سراسر بدن از جمله رگ های خونی آلت تناسلی کاهش می دهد. اگر خون رسانی به آلت تناسلی کاهش یابد، رسیدن به نعوظ دشوارتر می شود.

سبک زندگی کم تحرک

اضافه وزن یا چاقی در نتیجه یک سبک زندگی کم تحرک می تواند باعث شود بدن شما تستوسترون را به استروژن تبدیل کند. کاهش وزن و ورزش مکرر می تواند این مشکل را معکوس کند.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یک فعالیت سالم و مفرح است. با این حال، هنگامی که دوچرخه سواری می کنید، مقدار قابل توجهی از وزن شما روی پرینه، ناحیه ای از بدن که اعصاب و رگ های خونی آلت تناسلی از آن عبور می کنند، قرار می گیرد. دوچرخه سواری برای دوره های طولانی می تواند به طور بالقوه باعث آسیب – اغلب موقتی – به این ناحیه شود و منجر به اختلال نعوظ شود.

روش های جلوگیری از اختلال نعوظ

روش های جلوگیری از اختلال نعوظ

اگر تغییرات هوشمندانه ای در سبک زندگی خود ایجاد کنید، ممکن است بتوانید از برخی از علل اختلال نعوظ پیشگیری کنید.

غذاهای سالم بخورید

خوردن میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب و گوشت‌های کم‌چرب و پرهیز از غذاهای حاوی چربی‌های اشباع شده و سدیم می‌تواند سلامت نعوظ را بهبود بخشد. مطالعات نشان داده اند که همان عادات غذایی که می تواند باعث حمله قلبی شود می تواند جریان خون به آلت تناسلی را نیز مختل کند. رژیم های غذایی حاوی میوه ها و سبزیجات کم به همراه غذاهای سرخ شده، چرب و فرآوری شده می توانند باعث کاهش گردش خون شوند. اختلال نعوظ در میان مردانی که رژیم مدیترانه ای دارند، که شامل سبزیجات، میوه ها، ماهی، غلات کامل و چربی های مفید برای قلب مانند روغن زیتون و آجیل است، کمتر رایج است.

وزن سالم را حفظ کنید

کاهش وزن می تواند به جلوگیری از اختلال نعوظ کمک کند. اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت را که از علل فیزیکی شایع اختلال نعوظ هستند، افزایش دهد. بر اساس گزارش هاروارد هلث، در واقع مردی با دور کمر 42 اینچی 50 درصد بیشتر از مردی با کمر 32 اینچی دچار اختلال نعوظ است. حفظ وزن مناسب می تواند فشار خون شما را پایین نگه دارد و همچنین به تاخیر در شروع دیابت کمک می کند.

سطوح استرس را مدیریت کنید

سطوح بالای استرس می تواند منجر به اضطراب، سرکوب تستوسترون و افزایش کورتیزول شود که می تواند بر توانایی شما برای نعوظ تأثیر بگذارد. نعوظ از ذهن شروع می شود و استرس زیاد می تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. سعی کنید راه هایی برای کاهش میزان استرس در زندگی خود پیدا کنید، مانند ورزش منظم، تمرین یوگا و تنفس عمیق.

ترک سیگار

مردان سیگاری دو برابر بیشتر از مردانی که سیگار نمی‌کشند به اختلال نعوظ مبتلا می‌شوند. سیگار رگ های خونی شما را باریک می کند. علاوه بر این، داروهای اختلال نعوظ ممکن است برای مردان سیگاری به خوبی کار نکنند.

اثر مشکلات روابط بر اختلال نعوظ

ارتباط ضعیف با شریک زندگی تان می تواند میل جنسی و توانایی ایجاد یا حفظ نعوظ را کاهش دهد. زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا در موقعیت های دشواری که ممکن است مانع نعوظ شما شوند، به کار آید.

اثر مشکلات خواب بر اختلال نعوظ

مشکلات خواب و اختلال نعوظ

کم خوابی یا خواب بی کیفیت می تواند بر علت های اختلال نعوظ شما تأثیر بیفزاید. بهترین راهبردها تنظیم زمان خواب منظم است. در یک اتاق خنک و تاریک بخوابید؛ و از نوشیدن، سیگار کشیدن و مصرف کافئین در عصر خودداری کنید. سعی کنید حداقل هفت ساعت خواب بدون وقفه در هر شب داشته باشید. اگر از آپنه خواب یا بی خوابی رنج می برید، از پزشک خود در مورد گزینه های درمانی سوال کنید.

علت های اختلال نعوظ زمانی اتفاق می‌افتد که مردی در نعوظی که برای برقراری رابطه جنسی می خواهد یا در حفظ آن مشکل داشته باشد. دشوارتر کردن وضعیت این واقعیت است که اختلال نعوظ می تواند در نتیجه بسیاری از مسائل مختلف و اغلب مرتبط با هم رخ دهد و درمان بر اساس شرایط زمینه ای تغییر خواهد کرد. اگر اختلال نعوظ را تجربه می کنید، دانستن دلیل ابتلا به آن می تواند به شما در کاهش خطر، جستجوی درمان مناسب و بهینه سازی کیفیت زندگی کمک کند. در ادامه 10 علت شایع اختلال نعوظ را مطرح می کنیم.

اثر تستوسترون پایین بر اختلال نعوظ

تستوسترون هورمونی است که عملکرد جنسی را هدایت می کند و هر چیزی که تولید یا تعادل آن را مختل کند می تواند مشکلات جنسی ایجاد کند. تستوسترون یکی از علل اختلال نعوظ می باشد و به طور طبیعی با افزایش سن مردان کاهش می یابد. تستوسترون پایین معمولاً عاملی است که باعث ایجاد  اختلال نعوظ در مردان بالای 40 سال می شود. پزشک می تواند سطح تستوسترون شما را با استفاده از یک آزمایش خون ساده بررسی کند. درمان جایگزینی هورمونی (به عنوان مثال، ژل، تزریق، چسب) می تواند تستوسترون را برای بهبود عملکرد جنسی افزایش دهد.

 همچنین بخوانید: باورهای غلط در مورد اختلال نعوظ

بیماری های مزمن

داشتن یک بیماری مزمن، از جمله بیماری قلبی، کلسترول بالا، فشار خون بالا، تصلب شرایین، دیابت یا سندرم متابولیک، یک علت اختلال نعوظ در مردان است. بیماری پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس نیز می توانند خطر اختلال نعوظ را افزایش دهند. مدیریت صحیح یک بیماری مزمن و به کار گیری عادات سبک زندگی سالم راه های بسیار خوبی برای کاهش خطر ابتلا به اختلال نعوظ است.

چاقی و اختلال نعوظ

اثر چاقی بر اختلال نعوظ

اضافه وزن یا چاقی می تواند موجب تشدید شدن اختلال نعوظ شود. با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، ورزش و خواب، کاهش استرس و نوشیدن آب کافی، تمام تلاش خود را برای حفظ وزن سالم انجام دهید.

اثر مصرف دخانیات و مواد مخدر

استفاده از مواد مخدر یکی از علت های اختلال نعوظ است که شما را در معرض خطر اختلال نعوظ قرار می دهد. استعمال دخانیات، جویدن تنباکو و مصرف مواد مخدر همه رفتارهایی هستند که می توانند عملکرد جنسی را کاهش دهند. به عنوان مثال، استفاده طولانی مدت از تنباکو می تواند جریان خون در شریان ها و وریدها را محدود کند و باعث مشکلات سلامت مزمن مرتبط با اختلال نعوظ شود. اگر از اختلال سوء مصرف مواد رنج می برید، به دنبال مداخله پزشکی باشید.

اثر برخی داروها

برخی از داروهای تجویزی می توانند بر عملکرد شما در اتاق خواب تأثیر منفی بگذارند. به عنوان مثال می توان به برخی از داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، آنتی هیستامین ها و داروهایی که درد مزمن یا مشکلات پروستات را درمان می کنند، اشاره کرد. اگر از  اختلال نعوظ رنج می برید، از پزشک خود بپرسید که آیا داروها ممکن است مسئول این وضعیت باشد یا خیر.

همچنین بخوانید: درمان اختلال نعوظ

چه زمانی برای اختلال نعوظ باید به پزشک مراجعه کرد

چه زمانی برای اختلال نعوظ باید به پزشک مراجعه کرد

اگر نگران ناتوانی در نعوظ هستید، به خصوص اگر وضعیت شما باعث اضطراب در روابط شما شده است، به پزشک خانواده یا اورولوژیست مراجعه کنید. همچنین اگر عوارض جنسی دیگری مانند تاخیر یا انزال زودرس را تجربه می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است از فکر به اشتراک گذاشتن تجربیات اختلال نعوظ خود با پزشک خود خجالت بکشید، اما دلیلی برای چنین احساسی وجود ندارد. شما تنها نیستید و مطمئناً اولین بیمار نیستید که پزشک شما با این مشکل مواجه شده است. تا جایی که می توانید صادق باشید و بدانید که در مسیر رسیدن به یک نتیجه موفق و یک زندگی جنسی تازه هستید.

انجام برخی درمان های پزشکی می تواند عملکرد جنسی مردان را کاهش دهد. به عنوان مثال می توان به جراحی پروستات، پرتودرمانی برای سرطان، و جراحی هایی که ناحیه لگن یا نخاع شما را تحت تاثیر قرار می دهد، اشاره کرد. اگر فکر می کنید که یک درمان پزشکی اخیر به اختلال نعوظ شما کمک می کند، با پزشک خود در مورد بهترین گزینه ها مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *