بیماری مردان

بیماری پیرونی یا کجی آلت تناسلی مردان چیست؟

بیماری پیرونی

بیماری پیرونی چیست؟

بیماری پیرونی وضعیتی است که در آن بافت اسکار فیبری در آلت تناسلی مردان ایجاد می شود که باعث انحنای آن می گردد، به خصوص در حالت نعوظ. بیماری پیرونی می تواند اثرات جدی بر کیفیت زندگی مردان داشته باشد. گاهی اوقات خمیدگی آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ آنقدر عمیق است که نزدیکی را تقریباً غیرممکن می کند. پیرونی همچنین می‌تواند باعث کوتاه‌تر به نظر رسیدن آلت تناسلی شود و به همین دلیل و دلایل دیگر، می‌تواند باعث اضطراب مردان شود که ممکن است به اختلال نعوظ  منجر شود.

در اینجا چند تصور غلط رایج در مورد بیماری پیرونی وجود دارد  که به بررسی آنها میپردازیم.

تصور غلط: بیماری پیرونی همیشه از یک رویداد آسیب زا در آلت تناسلی ناشی می شود.

واقعیت: نه همیشه. در حالی که این درست است که زخم و انحنای آلت تناسلی مرتبط با بیماری پیرونی اغلب به دنبال یک آسیب تروماتیک به آلت تناسلی در حین رابطه جنسی، فعالیت ورزشی یا تصادف ظاهر می‌شود، اما این بیماری می‌تواند بدون هیچ آسیب آشکار دیگری نیز ایجاد شود.

به غیر از آسیب های ریز به آلت تناسلی، برخی از عوامل خطر بیماری پیرونی عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی بیماری پیرونی
 • سالخوردگی
 • اختلالات بافت همبند
 • خود ایمنی
 • دیابت با اختلال نعوظ
 • درمان سرطان پروستات شامل جراحی

تصور غلط: وقتی بیماری پیرونی را دارم، برای تمام عمر مبتلا به آن هستم.

واقعیت: نه تنها درمان‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند بافت اسکار را کاهش دهد و در نتیجه انحنای آلت تناسلی مرتبط با بیماری پیرونی را به حداقل برساند، بلکه گاهی اوقات این بیماری خود به خود از بین می‌رود. برخی از گزینه های درمانی که ممکن است پزشک یا اورولوژیست به شما توصیه کند، با توجه به ویژگی های بیماری شما، عبارتند از:

بدون درمان: به مردانی که انحنای کمتر از 30 درجه دارند اغلب گفته می شود که تا سال اول بیماری پیرونی صبر کنند تا ببینند که آیا این بیماری تثبیت می شود یا حتی خود به خود از بین می رود.

تزریق: تزریق کلاژناز، وراپامیل (داروهای فشار خون) و اینترفرون مستقیماً در نقطه ای که بافت اسکار ایجاد شده نتایج خوبی به همراه داشته است.

عمل جراحي: اگر بیماری پیرونی آنقدر عمیق باشد که باعث انحنای بیش از 50 درجه شود، یا اگر نعوظ مرد بعد از سال اول دردناک باشد، ممکن است پزشک جراحی را برای برداشتن پلاک توصیه کند.

آزمایش اسپرم در خانه ؛ دقت و مزایای استفاده

تصور غلط: بیماری پیرونی یعنی نعوظ دردناک تا آخر عمر

واقعیت: حتی بدون درمان، بیماری پیرونی به طور کلی پس از مرحله اولیه کاهش می یابد و نعوظ دردناک محو می شود. پزشکان دو مرحله متمایز از بیماری را پس از شروع شناسایی کرده اند: حاد و مزمن.

فاز حاد: دوره ای است که پلاک در اثر ضربه یا عوامل دیگر در حال تشکیل است. این دوره معمولاً 12 تا 18 ماه طول می کشد و ممکن است شامل این شاخص ها باشد:

 • ممکن است کبودی یا تغییر رنگ مشاهده کنید.
 • آلت تناسلی شما به خصوص در هنگام نعوظ شروع به خمیدگی می کند.
 • ممکن است زمانی که آلت تناسلی شما در حال  نعوظ است و یا زمانی که شل است دردناک باشد.

مرحله مزمن: اگر بیماری درمان نشود، پس از تشکیل پلاک، معمولاً حدود 12 تا 18 ماه پس از اولین علائم شما، مرحله مزمن اتفاق می‌افتد. علائم این مرحله شامل موارد زیر است:

 • درد به احتمال زیاد فروکش خواهد کرد.
 • ممکن است اختلال نعوظ را تجربه کنید یا علائم اختلال نعوظ ممکن است بدتر شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *