پروستات

پروستاتیت چیست؟

پروستاتیت چیست؟

پروستاتیت، التهاب غده پروستات است که می توان آن را به چهار نوع طبقه بندی کرد:

 • پروستاتیت حاد باکتریایی نوع (I) که کوتاه مدت است و در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود.
 • پروستاتیت باکتریایی مزمن نوع (II) که طولانی مدت است و در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود.
 • پروستاتیت مزمن یا سندرم درد مزمن لگن نوع (III)، که طولانی مدت است و با عفونت همراه نیست.
 • پروستاتیت التهابی بدون علامت نوع (IV) که باعث درد نمی شود.

پروستاتیت یکی از علل شایع درد لگن در مردان است و حدود 15 درصد از مردان را در مقطعی از زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. پروستاتیت مزمن/سندرم درد مزمن لگن  نوع (III) شایع ترین نوع پروستاتیت است که 80 تا 90 درصد موارد را شامل می شود. پروستاتیت باکتریایی عامل 5 تا 10 درصد موارد است که بیشتر آنها مزمن هستند (نوع (II. حدود 10 درصد از موارد پروستاتیت بدون علامت هستند (نوع IV).

علائم پروستاتیت

علائم پروستاتیت حاد باکتریایی (نوع I) عبارتند از:

 • عفونت مجاری ادراری
 • احساس نیاز مکرر به ادرار کردن
 • درد هنگام ادرار کردن
علائم پروستاتیت

گاهی اوقات ممکن است علائم دیگری مانند تب، درد عضلانی و به طور کلی احساس ناخوشی داشته باشید.

علائم پروستاتیت باکتریایی مزمن نوع  (II)مانند نوع I است، اما این علائم با دوره های زمانی که هیچ علامتی وجود ندارد و باکتری وجود دارد، دوباره بروز می کند.

علائم نوع (III) عبارتند از:

 • درد ناحیه تناسلی و یا شکم
 • درد انزال
 • اختلال در نعوظ

نوع (III) همچنین با درد طولانی مدت لگن همراه است، اگرچه علت آن ناشناخته است. همانطور که از نام آن مشخص است، پروستاتیت التهابی بدون علامت نوع(IV)  هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

علل پروستاتیت

پروستاتیت باکتریایی حاد و مزمن معمولاً توسط باکتری های مسئول عفونت های دستگاه ادراری ایجاد می شود و زمانی رخ می دهد که باکتری ها به داخل غده پروستات حرکت می کنند. علت نوع (III) مشخص نیست.

تشخیص پروستاتیت

اگر علائم پروستاتیت را دارید، پزشک از شما سؤالاتی می پرسد، معاینه می کند و ممکن است از شما نمونه ادرار (برای آزمایش باکتری) بخواهد. در طول معاینه، پزشک ممکن است یک معاینه دیجیتالی رکتوم انجام دهد تا به آرامی پروستات شما را احساس کند. پزشک شما ممکن است از یک پرسشنامه برای ارزیابی شدت علائم و تأثیر آنها بر سلامتی شما استفاده کند.

درمان پروستاتیت

پروستاتیت باکتریایی حاد و مزمن با آنتی بیوتیک درمان می شود. در برخی از بیماران، ممکن است دارویی برای شل کردن عضلات اطراف پروستات نیز تجویز شود. نوع (III) را می‌توان با داروهای ضدالتهابی و داروهایی که بر عملکرد عصبی عضلات اطراف پروستات تأثیر می‌گذارند، درمان کرد.

اثرات پروستاتیت بر سلامتی

پروستاتیت باکتریایی حاد و مزمن را می توان با موفقیت با آنتی بیوتیک ها درمان کرد، اما ممکن است لازم باشد تا مدتی پس از برطرف شدن علائم، مصرف آنتی بیوتیک ها را ادامه دهید تا از بازگشت عفونت جلوگیری شود. درمان نوع (III) ممکن است دشوار باشد زیرا علت آن همیشه مشخص نیست. با طبقه بندی نوع (III) بر اساس علائمی که ایجاد می کند، می توان درمان را برای تسکین بیشتر مردان هدف قرار داد.

پروستاتیت می تواند یک بیماری دردناک و خسته کننده باشد اما تهدید کننده زندگی نیست. پروستاتیت مزمن به طور غیرمعمول با کاهش باروری در برخی از مردان همراه است، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه منجر به سرطان پروستات شود وجود ندارد. پروستاتیت یک عفونت مقاربتی (STI)  نیست. همچنین یک بیماری مسری نیست. با این حال، می تواند ناشی از یک بیماری مقاربتی باشد که می توانید آن را به دیگران منتقل کنید.

در مورد پروستاتیت چه کنیم؟

اگر علائم پروستاتیت را دارید، از پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. اگر عفونت باکتریایی دارید، ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک برای رفع آن برای شما تجویز کند. با درک علائم بدنتان، پزشک می تواند راه حلی برای درمان پیدا کنید. ناامیدی و درد طولانی مدت نوع (III) می تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد، بنابراین اگر علائم بر احساس شما تأثیر می گذارد، حتماً از پزشک کمک بگیرید.

 1. Krieger et al., 1999. NIH Consensus Definition and Classification of Prostatitis. JAMA
 2. Lipsky et al., 2010. Treatment of Bacterial Prostatitis. Clinical Infectious Diseases
 3. Dickson, 2013. Prostatitis – diagnosis and treatment. Australian Family Physician
 4. Polackwich & Shoskes, 2016. Chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome: a review of evaluation and therapy. Prostate Cancer and Prostatic Diseases
 5. Stevermeyer & Easley, 2000. Treatment of prostatitis. American Family Physician
 6. Verze et al., 2016. The role of the prostate in male fertility, health and disease. Nature Reviews Urology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *