بیماری مردان

استرس و کاهش میل جنسی

استرس و کاهش میل جنسی

تاثیر استرس بر کاهش میل جنسی؛ از یک بیماری همه گیر جهانی گرفته تا مشکلات زندگی، ما در دوران فوق العاده پر استرسی زندگی می کنیم. استرس می تواند در بسیاری از جنبه های زندگی ما نفوذ کند. استرس پاسخ بدن ما به فشارهای بیرونی است. مقداری از آن می تواند قابل تحمل یا حتی مفید باشد. اما زمانی که بین استرس درونی ما با کنترل کردن آن عدم تعادل وجود داشته باشد، می‌تواند به یک مشکل تبدیل شود. استرس شدید و طولانی مدت می تواند خطر ابتلا به بیماری های روانی مانند اضطراب یا افسردگی را افزایش دهد. استرس، اضطراب و افسردگی می توانند به طرق مختلف بر زندگی جنسی ما تأثیر بگذارند و میل جنسی را کاهش دهد.

هنگامی که ما استرس را تجربه می کنیم، سیستم عصبی سمپاتیک ما شروع به کار می کند و بدن ما را برای مبارزه با چالش یا فرار از آن آماده می کند. با این حال، هنگامی که استرس از بین رفت، سیستم عصبی پاراسمپاتیک ما برای کمک به بازگرداندن بدن به حالت طبیعی خود، کار می کند.

استرس و کاهش میل جنسی

زمانی که ما در معرض استرس طولانی مدت قرار می گیریم مانند مرگ یکی از عزیزان، نگرانی های عمده سلامتی سیستم عصبی سمپاتیک ما برای مدت طولانی تر از حد معمول فعال می شود. به طور معمول هنگامی که سیستم عصبی سمپاتیک فعال می شود، بدن ما کورتیزول ترشح می کند که به واکنش مبارزه یا فرار ما از استرس کمک می کند. ترشح طولانی‌مدت کورتیزول می‌تواند تولید تستوسترون که بر میل جنسی تأثیر می‌گذارد را کاهش دهد.

تاثیر استرس بر کاهش میل جنسی

اضطراب می تواند تأثیر قابل توجهی بر نعوظ و انزال داشته باشد. هنگامی که اضطراب را تجربه می کنیم، علائم فیزیولوژیکی مانند افزایش ضربان قلب، ناراحتی های گوارشی یا عرق کردن کف دست ها، و افکار مضطرب نحوه ارتباط مغز شما با آلت تناسلی را مختل می کند. این موارد می تواند منجر به از دست دادن نعوظ شود، که می تواند اضطراب بیشتری ایجاد کند. این چرخه اختلال نعوظ می‌تواند باعث شود برخی از افراد از برقراری رابطه جنسی با پارتنر خود کناره‌گیری کنند، زیرا می‌ترسند که در صورت مشارکت، فعالیت جنسی نداشته باشند.

داروی افسرگی و میل جنسی

اما باید گفت که به هنگام استرس وقتی به احساسات خود فکر کنید ویژگی هایی چون بدخلق بودن، مضطرب بودن، غمگین شدن یا ترسیدن را بیشتر می بینید.  در حالی که این احساسات طبیعی هستند اما این رفتارها اغلب تمایل، صمیمیت و حس عاشقانه شما را سرکوب می کنند.  بنابراین چگونه  باید استرس را مدیریت کرد و از یک زندگی جنسی سالم برخوردار شد؟ خود مراقبتی

خود مراقبتی کمک می‌کند که پشتکار داشته باشیم تا پدر یا مادر خوب، شریک زندگی و معشوق بهتری باشیم.

همچنین بخوانید
راهنمای جامع افزایش تعداد اسپرم با بهبود رژیم غذایی
آزمایش اسپرم در خانه ؛ دقت و مزایای استفاده

به هنگام استرس تحرک خود را بیشتر کنید

تحرک نه تنها برای سلامت جسمی، بلکه برای سلامت روان نیز فوق العاده است، زیرا ورزش سطوح هورمون های استرس مانند کورتیزول را کاهش می دهد و تولید اندورفین را تحریک می کند و احساس آرامش را افزایش می دهد.

با شریک زندگی خود رابطه برقرار کنید

عملکرد جنسی در ماهیت خود استرس زا است و این می تواند برای اکثر مردان در مقطعی از زندگی به یک دغدغه اصلی تبدیل شود. و می­تواند افکاری را همچون آیا همسرم از رابطه با من لذت می برد را در ذهن ایجاد کند. این مهم است که مردان با شریک زندگی خود برای افزایش لذت از رابطه جنسی صحبت کنند.

استرس و میل جنسی

ذهنتان را آرام کنید

اغلب وقتی در میانه رابطه جنسی هستید، آرام کردن مغزتان دشوار است. روش­های زیر تکنیک هایی هستند که به شما کمک می­کنند تا تأثیر افکار مضطرب را کاهش دهید.

فعالیت ها: از فعالیت های مثبت مانند سکس زیر دوش استفاده کنید.

احساسات: قبل از رابطه جنسی چیزهایی را امتحان کنید که حالت عاطفی شما را تغییر می دهد، مانند تماشای ویدیوهای خنده دار آنلاین یا گوش دادن به موسیقی شاد.

  افکار: ذهن خود را فعالانه درگیر کنید تا به افکار مثبت دیگری فکر کنید

در مورد مصرف داروهای آرامبخش و ضد استرس با پزشک خود صحبت کنید

برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند منجر به اختلال عملکرد جنسی شود. اگر این موضوع برای شما نگران کننده است، با پزشک تجویز کننده خود صحبت کنید زیرا ممکن است داروهای جایگزین برای شما وجود داشته باشد. بدون مشورت با متخصص، دارو را قطع نکنید.

لذت های کوچک و ساده داشته باشید

یک هدف روزانه برای انجام کاری که از آن لذت می برید تعیین کنید. وقتی کاری لذت بخش انجام می دهید، ترشح دوپامین را افزایش می دهید که به بهبود خلق و خوی کمک می کند. اغلب با افسردگی، انگیزه برای شرکت در چیزهای لذت بخش وجود ندارد، اما زمانی که شروع به کار کنید، راحت تر و لذت بخش تر می شود. رابطه جنسی ممکن است یکی از این موارد باشد، بنابراین برای شریک زندگی خود توضیح دهید که چه چیزی شما را شاد می کند

منابع:

[1]Young E, Korszun A. 2010. Sex, trauma, stress hormones and depression. Molecular psychiatry

[2]Dana, D. 2018. The polyvagal theory in therapy: engaging the rhythm of regulation (First edition.). W.W. Norton & Company.

[3] King, R. 1998. Good Loving Great Sex: Finding Balance when Your Sex Drives Differ. Random House Australia.

[4] Van der Kolk, B. A. 2014. The body keeps the score: mind, brain and body in the transformation of trauma. Allen Lane, an imprint of Penguin Books.

[5] Andrews, G., Creamer, M., Crino, R., Page, A., Hunt, C., & Lampe, L. 2003. The treatment of anxiety disorders: Clinician guides and patient manuals. Cambridge University Press.

[6] McCarthy, B. W. 2001. Relapse Prevention Strategies and Techniques with Erectile Dysfunction. Journal of Sex & Marital Therapy

[7] Metz, M. E., & McCarthy, B. W. 2010. Male Sexuality and Couple Sexual Health: A Case Illustration. Journal of Family Psychotherapy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *