باروری مردان

چالش های باروری مردان

چالش های باروری مردان

چالش های باروری مردان بیشتر از آن چیزی است که بیشتر مردم تصور می کنند. طبق  تحقیقات انجمن ملی ناباروری، تقریباً یک سوم موارد ناباروری به شریک مرد نسبت داده می شود. تحقیقات نشان می دهد که این تعداد ممکن است به 40 تا 60 درصد نیز برسد.

برای برخی از مردان دشوار است که به طور فعال به دنبال آزمایش یا درمان ناباروری باشند. مردان نیز مانند زنان در درمان ناباروری خود به حمایت نیاز دارند. این مقاله مهمترین نگرانی های باروری مردان را برجسته می کند و گزینه های طبیعی برای رفع آنها ارائه می دهد.

چالش های باروری مردان

1.تعداد کم اسپرم (الیگواسپرمی): تعداد کم اسپرم یکی از  علل اصلی ناباروری در مردان است. اگر کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر منی داشته باشید، الیگواسپرمی در نظر گرفته می شود. تعداد کم اسپرم اغلب به واریکوسل، شیوه زندگی یا عوامل محیطی مرتبط است. تا زمانی که مقداری اسپرم تولید می‌کنید، برای داشتن فرزند شانس خواهید داشت.  

برای افزایش تعداد اسپرم به طور طبیعی، پیشنهاد می کنیم:

  • از یک رژیم غذایی با مواد مغذی پیروی کنید
  • بیضه ها را خنک نگه دارید زیرا گرما به اسپرم آسیب می رساند.
  • از مکمل هایی مانند روی و ویتامین    Eو C استفاده کنید

2. شکل غیر طبیعی اسپرم: بسیاری از مردانی که آزمایش اسپرموگرام انجام می دهند تعداد اسپرم آنها طبیعی است، اما مورفولوژی اسپرم­شان غیر طبیعی است. مشکل مورفولوژی به ناهنجاری در اندازه و شکل اسپرم اشاره دارد. این موضوع می تواند مربوط به رژیم غذایی یا سبک زندگی ناسالم، قرار گرفتن در معرض سموم، داروهای آسیب زننده به باروری مانند داروهای اعصاب و افسردگی یا ویژگی های ژنتیکی باشد. اجتناب از سموم و عادات مضر مانند مصرف بیش از حد سیگار، مواد مخدر یا الکل اولین گام شما برای رسیدن به تولید اسپرم با مورفولوژی طبیعی است. اطمینان از اینکه رژیم غذایی شما سرشار از آنتی اکسیدان، میوه ها و سبزیجات تازه است، مهم ترین قدم بعدی است.

چالش های باروری مردان

3. مشکلات باروری سیستم ایمنی: مانند زنان، سیستم ایمنی بدن می تواند در مردان دچار عدم تعادل شود و بر عملکرد تولید مثل تأثیر بگذارد. هم مردان و هم زنان می‌توانند آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم تولید کنند که اسپرم‌های سالم را به عنوان پاتوژن‌های مضر شناسایی می‌کنند. در این شرایط، سیستم ایمنی حمله ای را انجام می دهد که به اسپرم آسیب می رساند. برای غلبه بر آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم یک رژیم غذایی متعادل کننده ایمنی اغلب بهترین انتخاب است.

آزمایش اسپرم در خانه

4. واریکوسل:  بزرگ شدن وریدهای کیسه بیضه، تا 40 درصد از موارد ناباروری مردان را ایجاد می کند. واریکوسل می تواند بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد و ممکن است در اوایل بلوغ ایجاد شود. برای واریکوسل طولانی مدت، جراحی می‌تواند بهترین رویکرد باشد، اما حتی در این موارد، درمان‌های طبیعی می‌توانند بهبودی سریع و سالم را ایجاد کنند. بهترین روش عبارتند از: اجتناب از سموم محیطی که سلامت اسپرم را بیشتر کاهش می‌دهد و استفاده از آنتی اکسیدانت ها مانند اسید آمینه ال کارنیتین.

بیشتر بخوانید
تست اسپرم در منزل: روش ها، مزایا، دستگاه های موجود در بازار، دقت دستگاه ها و نظرات کاربران
نگرانی های مردان در مورد ناباروری: درک تأثیر عاطفی و روانی

5. مشکلات باروری مرتبط با دارو: برخی از داروها بر تعداد اسپرم و باروری مردان تأثیر می گذارند. داروهای رایج عبارتند از:

مردان نیز مانند زنان در درمان ناباروری به حمایت نیاز دارند

وقتی به چالش باروری توجه می کنید، حمایت از هر دو طرف درگیر در این موضوع مهم است. هم مردان و هم زنان از درمان های طبیعی باروری سود می برند. اگر با مشکل باروری مردانه روبرو هستید، زمانی را برای یادگیری مکمل‌ها برای سلامت باروری مردان اختصاص دهید و اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، می توانید از مشاورین تغذیه در این زمینه کمک بخواهید .

منابع

  • How Common is Male Infertility, and What Are its Causes. (2018). National Institutes of Health. Retrieved from: https://www.nichd.nih.gov/health/topics/menshealth/conditioninfo/Pages/infertility.aspx
  • Fast Facts. (2018). Resolve. Retrieved from: http://resolve.org/infertility-101/what-is-infertility/fast-facts/
  • Male Autoimmune Response To Sperm. (2018). Conception Advice. Retrieved from: http://www.conceptionadvice.com/common-causes-of-infertility-problems-in-men/male-autoimmune-response-to-sperm/
  • Gurevich, R. (2017, Oct.). What Impact Does Male Smoking Have on Sperm and Fertility? Very Well. Retrieved from: https://www.verywell.com/male-fertility-and-smoking-1960256

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *