اسپرم

مورفولوژی اسپرم چیست

مورفولوژی اسپرم

مورفولوژی اسپرم به اندازه، شکل و ظاهر اسپرم اشاره دارد که در صورت غیر طبیعی بودن می‌تواند باروری را کاهش داده و بارور کردن تخمک را دشوارتر کند.

اسپرم ممکن است بر اساس اندازه سر، داشتن سر اضافی و نداشتن سر یا دم، بد شکل باشد. سایر نقایص اسپرم شامل دم خمیده، دم پیچ خورده، دم کنده شده و عدم اتصال دم در محل صحیح می باشد که هر کدام درصدی از بدشکلی های اسپرم را شامل می شوند.

مراکز درمان ناباروری از معیارهای دقیق کروگر برای ارزیابی مورفولوژی اسپرم استفاده می کند. در زیر نمرات معیارهای دقیق کروگر و توضیحات آنها آمده است:

 • بیش از 14 درصد از اسپرم ها مورفولوژی طبیعی دارند – احتمال باروری بالا
 • 4- 14 درصد – باروری اندکی کاهش یافته است
 • 0-3 درصد – باروری به شدت مختل شده است

از نظر سازمان بهداشت جهانی، برای اینکه یک نمونه اسپرم دارای پتانسیل باروری در نظر گرفته شود، تنها 4 درصد اسپرم طبیعی از نظر شکل لازم است تا با استفاده از معیارهای مورفولوژی “سالم” در نظر گرفته شود. در ادامه بیشتر با مورفولوژی اسپرم و عوامل موثر بر آن آشنا می شوید.

مورفولوژی اسپرم چیست؟

مورفولوژی اسپرم چیست؟

مورفولوژی اسپرم به شکل اسپرم اشاره دارد که شامل اندازه سر و محتوای DNA سر (که با رنگ های فلورسنت آشکار می شود)، قطعه میانی و ساختار دم است. شکل سر مهم است زیرا دارای آنزیم هایی هست که می تواند بر توانایی نفوذ اسپرم به تخمک برای بارور کردن آن تأثیر بگذارد.

مورفولوژی اسپرم یکی از پارامترهایی است که در آزمایش اسپرم مورد بررسی قرار می گیرد. برای ارزیابی شکل اسپرم نیاز به بزرگنمایی توسط میکروسکوپ است که معمولا در آزمایشگاه یا توسط نرم افزارهای هوش مصنوعی در خانه انجام می گیرد. تجزیه و تحلیل مایع منی همچنین تحرک و غلظت اسپرم را نیز بررسی می کند.

آزمایش اسپرم در خانه

اسپرم های معمولی دارای سر بیضی شکل با دم بلند هستند. در حالی که اسپرم های غیرطبیعی دارای نقایص سر یا دم، مانند سر بزرگ یا بدشکل یا دم کج یا دوتایی هستند. این نقایص ممکن است بر توانایی اسپرم برای رسیدن و نفوذ به تخمک تأثیر بگذارد. با این حال، داشتن درصد زیادی از اسپرم بد شکل غیر معمول نیست. به طور معمول، تنها حدود 4 درصد تا 10 درصد از اسپرم در نمونه مایع منی طبیعی است.

ساختار اسپرم انسان

ساختار اسپرم انسان

برای درک بهتر شناخت مورفولوژی اسپرم، بهتر است که با ساختار آن آشنا شویم. اسپرم سلول جنسی مردان است. هنگامی که یک اسپرم با تخمک ترکیب می شود، منجر به جنین انسان می شود. هنگام مطالعه یک سلول اسپرم زیر میکروسکوپ، دانشمندان معمولاً می توانند سه بخش زیر را شناسایی کنند:

سر: سر اسپرم حاوی کروماتین است که ماده DNA تشکیل دهنده کروموزوم ها است. به طور معمول، هر دو سلول اسپرم و تخمک هر کدام دارای 23 کروموزوم هستند. هنگامی که اسپرم و تخمک با هم ترکیب می شوند، جنینی با 46 کروموزوم ایجاد می شود. پوشاننده سر اسپرم کلاهکی است که آن را آکروزوم می نامند. آکروزوم حاوی پروتئین هایی است که به اسپرم کمک می کند تا به پوسته بیرونی تخمک نفوذ کند. اندازه سر اسپرم حدود 4 تا 5/4 میکرومتر طول و 3 میکرومتر عرض دارد.

قسمت میانی: بخش میانی اسپرم حاوی میتوکندری های تولید کننده انرژی سلولی یا همان ATP است. این ساختارهای تخصصی، انرژی لازم برای حرکت سلول اسپرم را فراهم می کنند.

دم: هدف دم اسپرم یا تاژک اجازه حرکت دادن به اسپرم است. دم، اسپرم را به صورت چرخشی به سمت جلو و به سمت تخمک برای لقاح می راند.

ساختار اسپرم انسان

اسپرم کجا تولید می شود؟

بیضه ها اندام های تناسلی مردانه هستند که مسئول تولید اسپرم هستند. آنها همچنین تستوسترون تولید می کنند که یک هورمون جنسی مسئول بسیاری از ویژگی های مردانه است.

اسپرماتوژنز فرآیند ایجاد سلول های اسپرم است. این فرآیند در لوله های اسپرم ساز درون بیضه ها آغاز می شود. این لوله ها سلول های اسپرمی به نام اسپرماتوسیت تولید می کنند. اسپرماتوسیت ها تحت چندین دور تقسیم قرار می گیرند تا سلول ها را به اسپرماتید تبدیل کنند. اسپرماتیدها اسپرم های جوانی هستند که باید رشد کرده و بالغ شوند تا زمانی که به سلول های اسپرم تبدیل شوند. بدن مرد حدود 74 روز طول می کشد تا سلول های اسپرم جدید تولید کند. این زمان می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

انواع شکل اسپرم

برای اینکه بهتر با مورفولوژی اسپرم آشنا شوید در ادامه انواع مختلف شکل اسپرم را بیان می کنیم.

اسپرم طبیعی شکل

یک اسپرم معمولی دارای سر بیضی شکل، قسمت میانی سالم و دم تکی بدون مارپیچ خواهد بود. اسپرم با مورفولوژی طبیعی قادر است به خوبی و در یک خط مستقیم شنا کند. اسپرم طبیعی همچنین حاوی اطلاعات ژنتیکی سالم به جای داشتن کروموزوم های بسیار زیاد یا خیلی کم است که در اسپرم های با شکل غیر طبیعی رایج است.

اسپرم طبیعی شکل

اسپرم ماکروسفالی یا ماکروزواسپرمی

اسپرم ماکروسفالی به اسپرمی اطلاق می شود که دارای سر غول پیکر باشد. این نوع اسپرم ها اغلب حامل کروموزوم های اضافی هستند و در بارور کردن تخمک زن مشکل دارند. اسپرم ماکروسفالیک ممکن است در اثر جهش هموزیگوت ژن aurora kinase C ایجاد شود. این بدان معناست که چون این نوع ناهنجاری اسپرم ممکن است ژنتیکی باشد، پدران ممکن است بتوانند این بیماری را به پسران خود منتقل کنند.

ماکروزواسپرمی یک سندرم نادر است. نشانگر کلیدی این بیماری درصد بالایی از اسپرم‌ها با فنوتیپ‌های غیرطبیعی مانند بزرگ شدن سر و دم‌های متعدد است. وجود حداقل 70 درصد از اسپرم‌ها با سر بزرگ معمولاً با جهش‌های ژن Aurora kinase C همراه است.

اسپرم ماکروسفالی یا ماکروزواسپرمی

میکروسفالی یا اسپرم با سر کوچک

اسپرم میکروسفالی اسپرمی است که سر اسپرم کوچکتر از حد طبیعی باشد که به آن اسپرم سر کوچک نیز می گویند. اسپرم با سر کوچک ممکن است دارای آکروزوم معیوب (آنزیم هایی در سر اسپرم که برای ورود به تخمک استفاده می شود) یا مواد ژنتیکی کاهش یافته داشته باشد. آکروزوم حاوی آنزیم‌های تخریب‌کننده (از جمله هیالورونیداز و آکروزین) است. این انزیم‌ها، غشای سلولی تخمک که زونا پلوسیدا نامیده می‌شود، را تجزیه می‌کنند و به هسته سلول هاپلوئید موجود در سلول اسپرم اجازه می‌دهد تا به هسته هاپلوئید در تخمک بپیوندد.

میکروسفالی یا اسپرم با سر کوچک

اسپرم سر سوزن

اسپرم سر پین، نوعی از اسپرم سر کوچک است. اسپرمی که سر آن به صورت یک سنجاق با حداقل یا بدون محتوای DNA پدری ظاهر می شود. وجود اسپرم سر سوزن ممکن است نشان دهنده بیماری دیابت باشد.

اسپرم سر سوزن

اسپرم سر مخروطی

اسپرم های سر مخروطی، اسپرم هایی با سرهای “سیگاری شکل” هستند که ممکن است نشان دهنده وجود واریکوسل در مردان یا قرار گرفتن مداوم کیسه بیضه در مکان های با دمای بالا مانند سونای گرم روزانه باشد. این اسپرم‌های سر مخروطی اغلب حاوی کروماتین غیرطبیعی هستند. تعداد غیر طبیعی کروموزوم های اسپرم به نام آنیوپلوئیدی در اسپرم سر مخروطی نشان داده شده است.

اسپرم سر مخروطی

اسپرم سر نازک

یک تنوع دیگر از اسپرم سر مخروطی، اسپرم سر نازک باریک با آسیب شناسی ظاهرا متفاوت از اسپرم سر مخروطی است. اسپرم سر نازک به ندرت شناسایی می شود و ممکن است به دلیل قطعه قطعه شدن DNA، واریکوسل یا اختلال در تشکیل سر باشد.

اسپرم سر نازک

گلوبوزواسپرمی

گلوبوزواسپرمی یا وضعیت اسپرم سر گرد، مورفولوژی غیرطبیعی اسپرم است که نشان می‌دهد یا آکروزوم وجود ندارد یا اینکه اسپرم بخش‌های داخلی سر خود را که مسئول «فعال کردن» یا روشن کردن تخمک و شروع فرآیند لقاح است، از دست داده است. گونه‌ای از این نوع اسپرم، به صورتی است که اسپرم نابه‌هنگام شروع به شکستن هسته‌اش می‌کند و مواد DNA در حال باز شدن کل سر اسپرم را پر می‌کند.

گلوبوزواسپرمی

اسپرم بی سر

اسپرم های بدون سر همان طور که از اسم شان مشخص است اصلا سر ندارند و به آنها اسپرم آسفالیک یا سندرم اسپرم سر بریده می گویند. آنها ماده ژنتیکی یا کروموزوم ندارند. این نوع اسپرم ممکن است شبیه اسپرم سر سوزن به نظر برسد، اما با بررسی دقیق، می توان متوجه شد که سر وجود ندارد و به اسپرم ظاهر یک تکه رشته را می‌دهد.

اسپرم بی سر

اسپرم بدون دم

به اسپرم های بدون دم، اسپرم اکادات acaudate می گویند و این اسپرم ها اغلب در حین نکروز دیده می شوند.

اسپرم بدون دم

اسپرم های واکوئل هسته ای

اسپرم های واکوئل هسته ای دو یا چند واکوئل بزرگ (حباب های کیست مانند) یا چند واکوئل کوچک در سر اسپرم دارند. این واکوئل های هسته ای در زیر میکروسکوپ با بزرگنمایی بالا قابل مشاهده هستند. در حالی که برخی از مطالعات نشان می دهد که این نوع اسپرم پتانسیل لقاح پایینی دارد، مطالعات دیگر هیچ تاثیری را نشان نداده اند. مطالعات هنوز در حال انجام است.

اسپرم های واکوئل هسته ای

اسپرم چند سر

اسپرم چند قسمتی می تواند چندین سر یا دم داشته باشد. هنگامی که اسپرم دو سر داشته باشد، اسپرم تکراری نامیده می شود، وضعیتی که با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی، فلزات سنگین مانند سزیم، دود یا هورمون پرولاکتین بالا در مردان مرتبط است.

اسپرم چند سر

اسپرم گردن ضخیم و متورم

قسمت میانی بزرگ یا اسپرم گردن بزرگ ممکن است به دلیل معیوب بودن میتوکندری اسپرم باشد. همچنین ممکن است نشانه ای از این باشد که سانتریول ها از بین رفته یا شکسته باشند.

اسپرم گردن ضخیم و متورم

اسپرم دم پیچ خورده

اسپرم های دم پیچ خورده در معرض شرایط نادرست مایع منی یا حضور باکتری ها قرار گرفته اند. این اسپرم ها نمی توانند شنا کنند، زیرا دم آنها آسیب دیده است. سیگار کشیدن زیاد با وجود اسپرم دم پیچ خورده مرتبط است.

اسپرم دم پیچ خورده

اسپرم دم کنده

سلول های اسپرم با دم کوتاه اغلب دارای تحرک کم یا بدون حرکت هستند و به آنها اسپرم دم کنده یا دیسپلازی غلاف فیبری (DFS) (Dysplasia of Fibrous Sheath) می گویند. این نقص دم در اواخر اسپرم زایی یا تشکیل سلول های اسپرم در بیضه اتفاق می افتد. برخی از بیماران مبتلا به DFS همچنین دارای بیماری مزمن تنفسی مرتبط با سندرم مژک بی حرکت هستند. Stump-tail یا DFS یک بیماری ژنتیکی اتوزومال مغلوب است که با ژن های غیرطبیعی مرتبط است که پروتئین هایی مانند پروتئین گردن اسپرم centrin 1 را کد می کند. DFS با درصد بیشتری از آنوپلوئیدی اسپرم یا کروموزوم های غیر طبیعی مرتبط است.

اسپرم دم کنده

مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم یا تراتواسپرمی

مورفولوژی غیرطبیعی اسپرم را در پزشکی تراتوسپرمی می نامند. بسیاری از محققان هنگام طبقه بندی اشکال اسپرم، بین ناهنجاری های اولیه و ثانویه تفاوت قائل می شوند:

 • ناهنجاری های اولیه: اینها نقایص ذاتی و جدی در نظر گرفته می شوند که ممکن است مانع از توانایی اسپرم برای رسیدن یا بارور کردن تخمک شوند.
 • ناهنجاری های ثانویه: این موارد کمتر جدی در نظر گرفته می شوند، که اغلب به دلیل مشکلی در هنگام انزال ایجاد می شود.

به ناهنجاری­ های مورفولوژی (شکل) اسپرم، تراتوزواسپرمی یا تراتواسپرمی گفته می ­شود. این اختلال در مورفولوژی طبیعی اسپرم می ­تواند در سر، گردن و دم اسپرم ایجاد گردد و باروری مرد را تحت تاثیر قرار دهد. میزان حاملگی موفق در زوجینی که مرد دارای اسپرم­ هایی با مورفولوژی غیر طبیعی می­ باشد، بستگی به تعداد اسپرم ­های بد شکل در مایع سمن مردان دارد.

گزینه­ های درمانی مختلفی برای داشتن فرزند، در مردانی با مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم وجود دارد و احتمال موفقیت باروری به پارامترهای باقی مانده طبیعی اسپرم بستگی دارد، زیرا تراتواسپرمی ممکن است با ناهنجاری­ های دیگر مانند تعداد کم اسپرم ( اولیگواسپرمیا) یا تحرک کم اسپرم (آستواسپرمیا) همراه باشد.

آزمایش اسپرم در خانه

بر طبق معیارهای منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت در سال 2010، زمانی تراتواسپرمی گفته می­ شود که بیش از 96 درصد از اسپرم­ های مرد دارای مورفولوژی غیر طبیعی باشد.

تنها روش ممکن برای بررسی مورفولوژی اسپرم، استفاده از آنالیز مایع منی یا سمینوگرام می­ باشد. در برخی از آزمایشگاه ­ها از معیارهای دقیق کروگر برای ارزیابی نمونه منی نیز استفاده می ­کنند. مطابق با معیارهای کروگر، تراتواسپرمی زمانی تعریف می ­گردد که بیش از 85 درصد اسپرم­ ها، مورفولوژی غیر طبیعی داشته باشند.

مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم یا تراتواسپرمی

نقص در مورفولوژی اسپرم

نقص در مورفولوژی اسپرم را می­توان به انواع مختلف بسته به موقعیت آن­ها طبقه بندی کرد:

 • نقص در سر اسپرم
 • نقص در گردن اسپرم
 • نقص در دم اسپرم

پس از بررسی مورفولوژی اسپرم با تجزیه و تحلیل مایع منی، برای متخصص امکان تعیین نوع تراتواسپرمی و درجه شدت آن با استفاده از معیارهای دقیق کروگر وجود دارد:

 • تراتواسپرمی خفیف: بین 10 تا 14 درصد اسپرم­ها دارای مورفولوژی طبیعی هستند.
 • تراتواسپرمی متوسط: درصد اسپرم با مورفولوژی طبیعی بین 5 تا 9 درصد است.
 • تراتواسپرمی شدید: مورفولوژی طبیعی در کمتر از 5 درصد اسپرم وجود دارد.
نقص در مورفولوژی اسپرم

علل ایجاد تراتواسپرمی

تراتواسپرمی با ناباروری مردان همراه است زیرا اسپرم ­ها به دلیل مورفولوژی غیر طبیعی قادر به ملاقات با تخمک نیستند. علل مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم متنوع می­ باشد و در بیشتر موارد تعیین آن دشوار است. موارد زیر متداول ترین موارد هستند:

 • ناهنجاری­ های ژنتیکی
 • درمان­ های سرطان (شیمی درمانی و رادیوتراپی)
 • عفونت­ های باکتریایی در اسپرم
 • تومور در بیضه
 • ضربه یا آسیب به بافت بیضه
 • اختلالات بیضه، مانند واریکوسل
 • تب و افزایش دمای بیضه
 • دیابت شیرین
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی
 • استعمال دخانیات، الکل و مواد مخدر
 • عادت­ های ناسالم: رژیم غذایی نامتعادل ، قرار گرفتن در معرض مواد سمی، استفاده از لباس ­های خیلی تنگ و غیره
 • مصرف برخی از داروها
 • تشعشعات الکترومغناطیسی ناشی از استفاده از لپ تاپ، تلفن همراه

تراتواسپرمی در برخی از این موارد قابل درمان می­ باشد. به عنوان مثال، اگر تراتواسپرمیا به علت تب، عفونت یا استرس ایجاد شود، با از بین رفتن این شرایط، مرد دوباره تولید اسپرم طبیعی را شروع می­کند. اگر علت آن با عادت­های ناسالم همراه باشد، انتخاب عادت­های سالم مانند رعایت رژیم غذایی متعادل، ترک سیگار و … می ­تواند کیفیت اسپرم را بهبود بخشد.

اثرات مورفولوژی اسپرم بر باروری

در حالی که شایع ترین علت ناباروری مردان تعداد کم اسپرم است، شکل اسپرم نیز می تواند در این موضوع نقش داشته باشد. مورفولوژی می تواند باروری را تحت تاثیر قرار دهد زیرا اسپرم به شکل خاصی نیاز دارد تا بتواند به لایه های بیرونی تخمک نفوذ کند.

اکثر مردانی که مورفولوژی غیرطبیعی اسپرم دارند هنوز هم می توانند صاحب فرزند شوند، اما رسیدن به بارداری ممکن است بیشتر طول بکشد یا نیاز به کمک یک متخصص باروری داشته باشد.

تلقیح داخل رحمی (IUI) یا لقاح آزمایشگاهی (IVF) ممکن است گزینه ای برای کسانی باشد که مشکلات مورفولوژی اسپرم دارند. علاوه بر IVF می توان از تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI) برای افزایش شانس استفاده کرد. برخی از محققان نشان داده اند که مصرف آنتی اکسیدان ها در مکمل های باروری مردان برای سه ماه یا بیشتر باعث بهبود مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم می شود.

طی IVF با ICSI، آزمایشگاه می‌تواند اسپرمی را انتخاب کند که بر اساس مورفولوژی، بیشترین شانس موفقیت را داشته باشد و مستقیماً اسپرم را به تخمک زن تزریق کند. هنگامی که اسپرم و تخمک با هم ترکیب می شوند و جنین ایجاد می کنند، در مرحله مناسبی از رشد، در رحم زن کاشته می شود.

آیا می توان شکل اسپرم را اصلاح کرد؟

بدن مرد همیشه در حال تولید اسپرم جدید است. با بالا رفتن سن، اسپرم او از سلامت کمتری برخوردار استد. برای اکثر مردان، تولید اسپرم بعد از 40 سالگی شروع به کاهش می‌کند. تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی مردان که می‌تواند سلامت اسپرم آینده را بهبود بخشد عبارتند از:

 • ورزش منظم
 • پرهیز از مصرف مکمل های بدنسازی استروئیدی
 • پرهیز از استعمال سیگار
 • کاهش میزان کافئین مصرفی
 • کاهش وزن در صورت نیاز
 • اجتناب از سونا و وان آب گرم
 • کاهش استرس
 • پوشیدن لباس زیر گشاد و نخی
 • خوردن غذاها یا مکمل های غنی از آنتی اکسیدان هر روز

توجه داشته باشید که ساخت و انتقال اسپرم جدید حدود سه ماه طول می کشد، بنابراین هرگونه تغییر در رژیم غذایی یا سبک زندگی به مدتی زمان نیاز دارد تا بهبودی مشاهده شود. با توجه به اثرات افزایش سن، برخی از پزشکان توصیه می کنند که اگر می خواهید در سنین بالا بچه دار شوید، زودتر اسپرم خود را انجماد نمایید. این کار به مردان اجازه می دهد تا در هر سنی که به دنبال تشکیل خانواده هستند، سالم ترین اسپرم موجود را داشته باشد. فرآیند انجماد و بانکداری اسپرم تنها زمانی ایده آل است که مرد دارای اسپرم سالم و طبیعی کافی باشد.

آیا می توان شکل اسپرم را اصلاح کرد؟

بهترین درمان ها برای تراتواسپرمی

زمانی که پارامترهای باقی مانده اسپرم، به ویژه تعداد اسپرم و تحرک اسپرم، در یک مرد مبتلا به تراتواسپرمی طبیعی باشد، می­ تواند به یک بارداری طبیعی دست یابد. با این وجود، هنگامی که زن و شوهر سعی در بارداری دارند اما بارداری هرگز اتفاق نمی­افتد، مردان می­توانند برای بهبود مورفولوژی اسپرم­ ها، یک سری نکات پزشکی را رعایت کنند. از طرف دیگر، اگر تراتواسپرمی منشأ ژنتیکی داشته باشد و یا از بدو تولد وجود داشته باشد (مادرزادی)، یافتن گزینه درمانی ممکن است، سخت­تر شود.

درمان­ های طبیعی برای تراتواسپرمی

ابتدا، مردان مبتلا به تراتواسپرمی باید سبک زندگی خود را تغییر دهند و عادت­های ناسالم خود را ترک کنند، مانند سیگار کشیدن یا نوشیدنی­های الکلی. به دنبال یک رژیم غذایی متعادل و همیشگی باشند. به ویژه غذاهای غنی از آنتی اکسیدان­ها مانند ال-کارنیتین، آلفا لیپوئیک اسید، لیکوپن، گلوتاتیون، کوآنزیم Q ، کاروتنوئیدها و… که کیفیت اسپرم را افزایش می­دهند. لازم به ذکر است که روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 نیز هستند، که مصرف آن برای سلامت باروری مردان بسیار مفید می­باشد.

آزمایش اسپرم در خانه

درمان­ های باروری برای تراتواسپرمی

در صورت نیاز به درمان باروری در مردان مبتلا به تراتواسپرمی، تلقیح داخل رحمی (IUI) می­تواند به عنوان اولین انتخاب در نظر گرفته شود، به شرط آنکه تراتوزواسپرمی، خفیف باشد، تعداد اسپرم و تحرک اسپرم طبیعی باشد و شریک زن مشکل باروری نداشته باشد.

به طور خلاصه، هنگامی که تراتواسپرمی علت ناباروری در زوجین باشد، IUI یک گزینه درمانی است. از طرف دیگر، در موارد تراتواسپرمی متوسط تا شدید یا اگر ترکیبی از اختلالات مختلف اسپرم وجود داشته باشد، تکنیک IVF / ICSI انتخاب خواهد شد.ICSI نوعی IVF است که با استفاده از تزریق کوچک، سلول اسپرم طبیعی را مستقیماً وارد سلول تخمک می­کنند و مطمئن می­شوند که لقاح رخ می­دهد.

بهترین مواد غذایی برای بهبود مورفولوژی اسپرم

تعداد پایین مورفولوژی سالم اسپرم اغلب می تواند با عوامل رژیم غذایی و شیوه زندگی مانند کمبود روی، کمبود ویتامین ها، سیگار کشیدن و حتی انتخاب لباس زیر مرتبط باشد. ایجاد برخی تغییرات سالم در رژیم غذایی می تواند راهی عالی برای کمک به بهبود کیفیت و کمیت اسپرم شما باشد:

افزایش روی: در تعداد زیادی از مطالعات نشان داده شده است که روی باعث تقویت سلامت جنسی، افزایش سطح تستوسترون و بهبود حرکت اسپرم می شود. ثابت شده است که غذاهایی مانند آجیل، لوبیا، بوقلمون و غذاهای دریایی مانند خرچنگ، صدف و صدف منبع غنی روی هستند که به تولید اسپرم طبیعی کمک می کند.

افزایش آنتی اکسیدان ها: آنتی اکسیدان ها نشان داده اند که تعداد اسپرم طبیعی و حجم منی را افزایش می دهند. آنها یک سلاح فوق العاده در برابر رادیکال های آزاد هستند (مولکول هایی که به اسپرم شما آسیب می رسانند و سطح تکه تکه شدن DNA در اسپرم شما را افزایش می دهند). غذاهایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند عبارتند از آجیل، انواع توت ها مانند زغال اخته، بلوبری، تمشک و توت فرنگی، کنگر فرنگی، لوبیا و اسفناج… و خبر خوب این است که شکلات تلخ نیز یک منبع غنی از آنتی اکسیدان است!

بهترین مواد غذایی برای بهبود مورفولوژی اسپرم

ویتامین D را افزایش دهید: ثابت شده است که غذاهای غنی از ویتامین D باعث افزایش سطح تستوسترون و بهبود حرکت اسپرم می شوند. غذاهای غنی از ویتامین D عبارتند از ماهی های روغنی (ماهی آزاد و تن)، تخم مرغ، ماست و قارچ.

ویتامین E را افزایش دهید: علاوه بر آنتی اکسیدان ها، ویتامین E نشان داده شده است که تولید و کیفیت اسپرم را بهبود می بخشد. غذاهای غنی از ویتامین E شامل روغن های گیاهی مانند روغن آفتابگردان و سویا، آجیل و دانه ها، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کلم بروکلی و آب میوه های غنی شده است.

فولات را افزایش دهید: مطالعات نشان داده اند که کمبود فولات با افزایش قطعه قطعه شدن DNA در اسپرم و با کاهش غلظت مرتبط است. شما می توانید با خوردن سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم بروکسل، مارچوبه، لوبیا و لوبیا، غلات غنی شده، محصولات آرد غنی شده مانند نان و گذشته و میوه ها و آب میوه ها، به ویژه پرتقال و آب پرتقال، مصرف فولات خود را افزایش دهید.

فولات

ویتامین B12 را افزایش دهید: تحقیقات نشان داده است که ویتامین B12 برای سلامت کلی اسپرم با بهبود تحرک، تعداد و مورفولوژی طبیعی اسپرم و کاهش میزان قطعه قطعه شدن DNA ضروری است. غذاهای غنی از B12 شامل ماهی و غذاهای دریایی، گوشت و مرغ، محصولات لبنی، تخم مرغ و غلات صبحانه غنی شده است.

ویتامین C را افزایش دهید: ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که برای سلامت اسپرم مهم است و نشان داده شده است که غلظت، تحرک و مورفولوژی اسپرم را بهبود می بخشد. غذاهای سرشار از ویتامین C عبارتند از مرکبات و آب آنها، فلفل دلمه ای، میوه هایی مانند توت فرنگی و کیوی، سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، کلم بروکلی و کلم بروکسل و غلات صبحانه غنی شده.

اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهید: علاوه بر مفید بودن برای سلامت چشم، قلبی عروقی و عصبی، امگا 3 همچنین باعث افزایش تعداد، تحرک و بهبود مورفولوژی اسپرم می شود. غذاهای غنی از امگا 3 شامل ماهی و غذاهای دریایی، به ویژه ماهی تن و سالمون، دانه ها و مغزها مانند گردو و البته تخم مرغ است.

خواص امگا 3

کلام پایانی

تراتواسپرمی به این معنی است که مورفولوژی طبیعی اسپرم تغییر کرده است، به عنوان مثال سر، گردن و دم اسپرم، مورفولوژی غیر طبیعی دارند. اسپرماتوزوئیدها با مورفولوژی تغییر یافته نمی­توانند به درستی شنا کنند و به لوله­های فالوپ، جایی که لقاح در آن اتفاق می­افتد، برسند. در صورت رسیدن اسپرم غیر طبیعی به تخمک، نمی­تواند آن را به درستی بارور کنند. به طور معمول، اسپرم­های غیر طبیعی، ناهنجاری­های کروموزومی را به همراه دارند که در صورت لقاح، ممکن است به یک جنین تغییر یافته منجر شوند که در رحم کاشته نشود یا به سقط زودرس منجر شوند. به همین دلایل، بارداری طبیعی با تراتوزواسپرمی برای یک مرد دشوار است.

سوالات متداول

 آیا تراتواسپرمی باعث سقط جنین می­شود؟

در اصل، مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم منجر به سقط جنین نمی­شود، چرا که تخمک بارور شده به رحم متصل شده است. با این حال، اگر اسپرم دارای یک ناهنجاری ژنتیکی باشد، احتمال سقط جنین وجود دارد.

آیا تراتواسپرمی می­تواند یک تخمک را بارور کند؟

بله، به شرطی که مورد خفیف تراتواسپرمی باشد. در موارد متوسط یا شدید تراتواسپرمی، تکنیک­ ICSI که در آن متخصص سلول اسپرم را با تزریق کوچک به درون تخمک قرار می­دهد، مورد نیاز است.

مورفولوژی صفر به چه معناست؟

اگر درصد اسپرم طبیعی صفر باشد، این بدان معنی است که مرد دچار تراتواسپرمی شدید است و تنها راه ممکن برای بارداری او استفاده از روش­های کمک باروری IVF / ICSI می­باشد.

آیا می توان تراتوزواسپرمی را به طور طبیعی درمان کرد؟

اتخاذ یک سبک زندگی سالم اولین قدم در درمان تراتوزواسپرمی خواهد بود. عواملی که بر سطح تستوسترون تأثیر می گذارند بیشترین تأثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم دارند.

آیا تراتوزواسپرمی به خودی خود برطرف می شود؟

اگر دلیل ایجاد کننده استرس فیزیکی، آسیب به بیضه ها، سیگار کشیدن یا الکل باشد، آنگاه می توان با تغییر شیوه زندگی و دارو آن را برطرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *