آزمایش اسپرم

تست اسپرم در منزل: روش ها، مزایا، دستگاه های موجود در بازار، دقت دستگاه ها و نظرات کاربران

تست اسپرم در منزل

آزمایش اسپرم در خانه

ناباروری یک مشکل رایج است که تخمین زده می‌شود ۱۵ درصد از زوج‌ها در دنیا و ۲۰ درصد از زوج ها در ایران را تحت تأثیر قرار داده است. تقریباً ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد ناباروری یا به طور جزئی یا صرفاً نتیجه ناباروری با عامل مردانه است که می تواند ناشی از عوامل مختلفی (تعداد کم اسپرم یا تحرک پایین اسپرم ها.) باشد.
در این مقاله، روش‌های مختلف تست باروری مردان در منزل را بررسی می‌کنیم، درباره مزایای آن بحث می‌کنیم، کیت‌های محبوب موجود در بازار را بررسی می‌کنیم، دقت این دستگاه‌ها را ارزیابی می‌کنیم و نظرات کاربران را بررسی می‌کنیم

مزایای تست اسپرم در منزل


حریم خصوصی و راحتی:  با انجام تست اسپرم در منزل دیگر نیازی برای مراجعه به کلینیک و جمع آوری نمونه در زمان محدود آزمایشگاه نیست. مردان می توانند این آزمایش را در خلوت خانه خود انجام دهند، که می تواند اضطراب و خجالتی که در آزمایشگاه یا مرکز درمان ناباروری دارند را کاهش دهد
مقرون به صرفه بودن: تجزیه و تحلیل سنتی اسپرم در کلینیک های باروری یا مطب های پزشک می تواند گران باشد. کیت‌های تست اسپرم در منزل یک جایگزین مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌کنند که هم در زمان و هم در هزینه صرفه‌جویی می‌کند. این کیت ها قابلیت تکرار آزمایش تا تعداد نامحدود را دارند.
تشخیص زودهنگام مشکلات بالقوه: آزمایش منظم اسپرم در منزل به مردان اجازه می دهد تا بر سلامت باروری خود نظارت کنند. تشخیص زودهنگام هر گونه ناهنجاری یا تغییر می تواند باعث شود که کاربران به سرعت به دنبال مشاوره پزشکی باشند و به طور بالقوه شانس باروری آنها را بهبود بخشد.

آزمایش اسپرم در خانه چه چیزی را بررسی می کند؟

آزمایش‌ اسپرم در خانه می‌تواند بینشی در مورد چندین فاکتور کلیدی باروری ارائه دهد. پارامترها شامل تعداد، حجم، تحرک و شکل اسپرم است.

 • حجم اسپرم

حجم به مقدار مایع منی تولید شده در یک انزال اشاره دارد. حجم نرمال بین ۱.۵ میلی لیتر تا ۵ میلی لیتر است که مقادیر کمتر از ۱.۵ میلی لیتر “کم” در نظر گرفته می شود. حجم کم منی می تواند منجر به مشکل در باردار شدن شود، زیرا مایع منی چیزی است که به انتقال اسپرم کمک می کند.

 • غلظت اسپرم

تراکم اسپرم به تعداد اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی اشاره دارد. غلظت کم (۱۵ میلیون در هر میلی لیتر) به این معنی است که اسپرم کمتری برای بارور کردن تخمک در دسترس است که می تواند باردار شدن را دشوارتر کند.

 • تحرک اسپرم

تحرک معیاری است برای اینکه اسپرم با چه سرعتی و در چه جهتی حرکت می کند. اسپرم باید بتواند به طور موثر با پیشرفت رو به جلو شنا کند تا تخمک بارور شود. تحرک کم (زیر ۴۰٪) به این معنی است که اسپرم کمتری می تواند به آن برسد.

 • شکل اسپرم

یکی از معیارهایی که معمولا توجه کمتری به آن می شود شکل اسپرم است. متاسفانه ناهنجاری های مربوط به شکل اسپرم در مردان ایرانی ۱۰ برابر بیشتر از سایر نقاط جهان است. سرهای بدشکل، سر دایره ای، کوچک، کشیده، دو سر، با واکوئل و… انواع ناهنجاری ها هستند. همه مردان، اسپرم با مورفولوژی غیرطبیعی تولید می کنند. در صورتی که  نمونه حاوی ۴ درصد اسپرم طبیعی باشد برای باروری کافی است.

روش های آزمایش اسپرم در منزل

کیت های تست اسپرم

این کیت ها ارزیابی اولیه ای از سلامت اسپرم شامل تعداد، تحرک و مورفولوژی اسپرم ارائه می دهند. این کیت ها معمولاً با یک فنجان جمع آوری، لام های یکپارچه  و قطره چکان همراه با یک اپلیکیشن جهت تجزیه و تحلیل نمونه ارائه می شوند. کاربران دستورالعمل های گام به گام را برای انجام تجزیه و تحلیل دنبال می کنند.

رپید تست های شمارش تعداد اسپرم

این رپید تست ها به طور خاص برای تعیین تعداد اسپرم تمرکز دارند. این رپید تست ها شامل رقیق کردن یک نمونه مایع منی و استفاده از محفظه شمارش برای محاسبه غلظت اسپرم هستند.
دقت این رپید تست ها به دلیل وجود کاذب مثبت و منفی بالا نیست.

کیت های تست اسپرم موجود در بازار

کیت های خارجی که برای آزمایش خانگی اسپرم در بازار بین المللی وجود دارند شامل YO ، Trak  , sperm check  هستند . کیت اسپرم در خانه اسپو  ( spoo)  که ساخت ایران  می باشد با فناوری و دقت بالاتر و قیمت مقرون به صرفه تر نسبت به این سه کیت در کشور ارایه می گردد.  این کیت ها ارزیابی اولیه ای از سلامت اسپرم شامل تعداد، تحرک و مورفولوژی اسپرم ارائه می دهند. این کیت ها معمولاً با یک فنجان جمع آوری، لام های یکپارچه  و قطره چکان همراه با یک اپلیکیشن جهت تجزیه و تحلیل نمونه ارائه می شوند. کاربران دستورالعمل های گام به گام را برای انجام تجزیه و تحلیل دنبال می کنند.

تست اسپرم YO Home: این کیت مورد تایید FDA از یک برنامه گوشی هوشمند برای تجزیه و تحلیل تحرک و شمارش اسپرم استفاده می کند. این نتایج سریع ارائه می دهد و تجزیه و تحلیل جامعی را ارائه می دهد و آن را به یک انتخاب محبوب در بین کاربران تبدیل می کند.

تست باروری Trak: این کیت بر تعداد اسپرم تمرکز می کند و در عرض چند دقیقه نتایج را ارائه می دهد. این شامل کارتریج های آزمایشی یکبار مصرف و یک سانتریفیوژ قابل حمل برای آماده سازی نمونه است.

تست  SpermCheck: این رپید تست یک راه ساده و مقرون به صرفه برای آزمایش تعداد اسپرم در راحتی در خانه ارائه می دهد. در عرض ده دقیقه نتایج را ارائه می دهد و بازخورد مثبتی از کاربران دریافت کرده است.

دستگاه آزمایش اسپرم در خانه اسپو

گجت اسپو، یک محصول ساخت ایران برای آزمایش اسپرم در خانه است. این محصول بر پایه هوش مصنوعی و با دقت ۹۷ درصد پارامترهای تعداد اسپرم، تحرک اسپرم و شکل اسپرم را براساس معیاری های سازمان بهداشت جهانی ۲۰۲۰ به کاربران ارایه می دهد. اسپو از دسته کیت های آزمایش اسپرم در خانه است که از طریق اپلیکیشن هوش مصنوعی ارزیابی اسپرم را انجام می دهد.

کاربران می توانند طی ۲ الی ۵ دقیقه گزارش اولیه از وضعیت باروری خود را در تلفن هوشمند خود همراه با ویدیویی از نمونه اسپرم دریافت کنند و تشخیص هوش مصنوعی را دریافت کنند و در صورتی که از استانداردها پایین بودند می توانند  با پزشک این گزارش را در میان بگذارند و یک مشاوره آنلاین دریافت کنند.

دقت دستگاه های تست اسپرم در منزل

کیت های موجود در بازار با دقت ۹۷ درصد در مقایسه با آزمایش‌های آزمایشگاهی می توانند  پارامترهای باروری مردان را ارزیابی و تحلیل کنند. از داده‌های منتشر شده در دسترس، به نظر می‌رسد ارتباط خوبی بین آزمایش‌های خانگی و تجزیه و تحلیل استاندارد مایع منی در رابطه با غلظت و تحرک اسپرم وجود دارد. تجزیه و تحلیل سنتی اسپرم در آزمایشگاه نیز به دلیل خطای انسانی که دارد همیشه زیر سوال بوده است. این دستگاه‌ها می‌توانند نتایج دقیق قابل مقایسه با آزمایش‌های آزمایشگاهی ارائه دهند، اما در صورتی که جمع آوری نمونه به طور مناسب انجام نگیرد یا دستور العمل موجود رعایت نشود منجر به نتایج نادرست می شود. از طرف دیگر تعداد و تحرک اسپرم می تواند در افراد مختلف به دلیل عواملی مانند استرس، بیماری یا انتخاب سبک زندگی متفاوت باشد. بنابراین توصیه می‌شود برای ارزیابی دقیق‌تر، آزمایش‌های متعدد در یک دوره مشخص انجام شود.

آیا پزشکان آزمایش اسپرم در خانه را توصیه می کنند؟

بیشتر متخصصین باروری  آزمایش اسپرم در خانه را با توجه به راحتی برای بیماران و دقت آزمایش توصیه می کنند. با این حال، آزمایش‌ اسپرم در خانه جایگزین پزشک متخصص باروری نمی باشد و توصیه می شود برای ارزیابی دقیق تر به پزشک مراجعه شود.  

آزمایش اسپرم در خانه ممکن است به عنوان یک آزمایش غربالگری سریع، آسان و مقرون به صرفه برای زوج هایی که در دسترسی به مراقبت های باروری مشکل دارند مفید باشد. با این حال، نتایج غیرعادی همیشه باید باعث ارزیابی بیشتر توسط متخصص باروری شود. مانند همه آزمایش‌ها، مثبت کاذب و منفی کاذب ممکن است رخ دهد.

یک کیت آزمایش اسپرم در خانه نیز می تواند راهی مفید برای غربالگری مشکلات رایج باروری باشد. اگر می‌خواهید باردار شوید و ناموفق بوده‌اید، آزمایش اسپرم در خانه می‌تواند به شما بینشی در مورد اینکه آیا این آزمایش به اسپرم شما مرتبط است یا خیر، می‌دهد.

نظرات و تجربیات کاربران

نظرات کاربران در مورد کیت های تست اسپرم در منزل متفاوت است. برخی از افراد این کیت ها را راحت معرفی می کنند که آرامش خاطر و توانایی ردیابی مستقل سفر باروری خود را ارائه می دهند. با این حال، برخی دیگر در مورد دقت و قابلیت اطمینان این دستگاه ها در مقایسه با آزمایش های آزمایشگاهی سنتی ابراز نگرانی می کنند.

تجارب مثبت اغلب فاکتورهای راحتی، مقرون به صرفه بودن و حفظ حریم خصوصی مرتبط با آزمایش اسپرم در خانه را برجسته می کنند. بسیاری از کاربران همچنین نتایج سریع ارائه شده توسط این کیت ها را خوب می دانند و به آنها اجازه می دهد در صورت مشاهده هر گونه ناهنجاری اقدام فوری انجام دهند.

توجه به این نکته مهم است که نظرات کاربران می تواند بر اساس تجربیات، انتظارات و ترجیحات فردی متفاوت باشد. در حالی که برخی از افراد ممکن است کیت های تست اسپرم در منزل را ابزاری ارزشمند بدانند، برخی دیگر ممکن است همچنان تخصص و اطمینان ارائه شده توسط متخصصان پزشکی را ترجیح دهند.

نتیجه گیری

تست اسپرم در منزل  روشی است که مردان می توانند پتانسیل باروری خود را ارزیابی کنند. ارایه این تست در خانه باعث تحول در آزمایش باروری شده است. با روش ها و کیت های مختلف موجود در بازار، افراد اکنون این گزینه را دارند که به راحتی و به طور خصوصی تعداد، تحرک و مورفولوژی اسپرم خود را از راحتی در خانه خود تجزیه و تحلیل کنند. مزایای تست در خانه، از جمله حفظ حریم خصوصی، مقرون به صرفه بودن، و تشخیص زودهنگام مشکلات احتمالی، این کیت ها را به طور فزاینده ای محبوب کرده است.

در حالی که دستگاه‌های تست اسپرم مفیدهستند مهم است که محدودیت‌های آنها و احتمال خطای کاربر را در نظر بگیریم. علاوه بر این، نظرات کاربران در مورد دقت و قابلیت اطمینان این کیت ها متفاوت است. توصیه می‌شود برای ارزیابی‌های جامع باروری با پزشک مشورت کنید و آزمایش‌های خانگی را به‌عنوان یک ابزار تکمیلی به جای جایگزینی برای ارزیابی‌های بالینی در نظر بگیرید.

به طور کلی، آزمایش اسپرم در خانه، فرصت‌های جدیدی را برای مردان به وجود آورده است تا به طور فعال در سلامت باروری خود مشارکت کنند و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار آنها قرار دهد و آنها را در سفر به سمت باروری  توانمند کند.

یک دیدگاه “تست اسپرم در منزل: روش ها، مزایا، دستگاه های موجود در بازار، دقت دستگاه ها و نظرات کاربران

 1. صبوری گفت:

  من این دستگاه رو ازتون تهیه کردم. دقت خوبی داشت و حتی با نتایج یه آزمایشگاه هم مقایسه کردم تا خیالم راحت بشه. دستگاهتون خوب و دقیق بود. آقایونی که نمی تونن برن آزمایشگاه میتونن ازش استفاده کنن.

 2. امیر گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون

 3. رضا گفت:

  من این دستگاه رو ازتون تهیه کردم. دقت خوبی داشت و حتی با نتایج یه آزمایشگاه هم مقایسه کردم تا خیالم راحت بشه. دستگاهتون خوب و دقیق بود. آقایونی که نمی تونن برن آزمایشگاه میتونن ازش استفاده کنن

  1. ادمین گفت:

   خوشحالیم که تونستیم رضایت شما رو جلب کنیم

 4. باقری گفت:

  اولش که خریدم فکر نمی کردم دقیق باشه ولی چند بار تست انجام دادم و ویدیو رو نشون پزشک هم دادم گفت درسته. خواستم تشکر کنم ازتون برای من جمع آوری اسپرم توی آزمایشگاه واقعا یه تجربه بد بود.

  1. ادمین گفت:

   خوشحالیم که تونستیم تجربه بدی که داشتید را به یک تجربه خوب تبدیل کنیم. دقت دستگاه بعد از انجام بیش از 1000 تست بالای 98 درصد می باشد.

 5. محمد علی گفت:

  ببخشید این دستگاه آزمایش اسپرم در خانه اسپو چه جوری کار می کنه؟

  1. ادمین گفت:

   سلام توی خونه راحت نمونه اسپرم را جمع آوری کن بعد با قطره چکان یه مقدار میریزی داخل لام مخصوص می کنی و وارد دستگاه می کنی. بعد از 2 دقیقه جواب آزمایش را توی گوشی خودت می تونی بیینی . ویدیو هم توی گالری گوشی ات ذخیره میشه.

 6. حسین گفت:

  دیگه نیاز نیست بریم آزمایشگاه برای آزمایش اسپرم؟

  1. ادمین گفت:

   اگر تجربه خوشایندی از آزمایشگاه ندارید و براتون سخت هست توی خونه می تونید با دستگاه ما آزمایش اسپرم را انجام بدین . اسپو یک دستگاه کلینیکال گرید است و پارامترهای تحرک، تعداد، شکل و حجم را به شما گزارش میده.

   1. ح گفت:

    اگه مایع منی ویسکوزیته باشه میشه با این کیت آزمایش داد؟؟

    1. ادمین گفت:

     به مدت 20 دقیقه بگذارید در اتاق بماند. در حین این 20 دقیقه با دستتون فنجانک حاوی نمونه رو به صورت پرخشی تکان دهید.
     سپس از روی نمونه با قطره چکان بردارید. وارد عمق نشوید.

 7. امیر گفت:

  قیمت دستگاه تون نسبت به کاری که انجام میده واقعا پایینه. داشتم هوش مصنوعی سرچ می کردم به سایت تون خوردم. کارتون خیلی خفنه ادامه بدین.

  1. ادمین گفت:

   ممنون از دلگرمی و حمایت تون. دم شما گرم

 8. حمید گفت:

  من اخیرا درگیر این آزمایش اسپرم شدم. الانم داشتم در مورد آزمایش اسپرم در خانه سرچ می کردم دیدمتون. واقعا توی آزمایشگاه سخته جمع آوری نمونه. دستگاه شما رو نخریدم ولی حتما تهیه میکنم به زودی.

  1. ادمین گفت:

   براتون آرزوی سلامتی داریم. اسپو برای افرادی که در مسیر درمان ناباروری هستند گزینه مناسبی برای چکاپ است تا از وضعیت بارروی خود در طی درمان آگاهی داشته باشند. استرس جمع آوری نمونه رو نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *