اسپرم

6 نکته برای داشتن اسپرم سالم

6 نکته برای داشتن اسپرم سالم

6 نکته برای داشتن اسپرم سالم؛ اسپرم سالم به این معناست که هم مطمئن شوید که آنها به صورت جداگانه در وضعیت خوبی هستند و هم اینکه مقدار زیادی از آنها را تولید می کنید. حتی اگر هنوز به بچه دار شدن فکر نمی کنید، باید به فکر سلامت اسپرم خود باشید.

انتخاب سبک زندگی برای سلامت بهتر اسپرم

به گفته مؤسسه ملی بهداشت، حدود 9 درصد از مردان در سنین باروری با مشکلات باروری دست و پنجه نرم می کنند و دارای اسپرم سالم نیستند. در حالی که ناباروری می تواند ناشی از وضعیت های مختلف پزشکی باشد، اولین قدم خوب برای رفع مشکلات باروری داشتن سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب است.

به طور منظم ورزش کنید

ورزش  به طور منظم برای داشتن اسپرم سالم

به طور کلی ورزش برای سلامتی مفید است. افراد باید هر هفته حداقل 150 دقیقه ورزش هوازی داشته باشند. ورزش نباید یک تمرین سخت در یک باشگاه باشد. می تواند یک پیاده روی 30 دقیقه ای، پنج روز در هفته باشد. با این حال، برخی از تمرینات خاص ممکن است به ویژه برای سلامت اسپرم مفید باشد. تحقیقات نشان می دهد که تمرین با وزنه و ورزش در فضای باز بیشتر از سایر انواع ورزشها از اسپرم سالم حمایت می کند.

سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن سمومی را وارد بدن می کند که به کیفیت مایع منی آسیب می رساند. در واقع، بر اساس یک مطالعه جامع ثابت شده است که سیگار کشیدن بر حجم مایع منی، تعداد اسپرم و تحرک اسپرم تأثیر منفی دارد و اسپرم سالم را از بین میبرد، که همه اینها عوامل مهمی در توانایی مردان برای باردار شدن هستند.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

نشان داده شده است که مواد غذایی مختلف باعث افزایش تعداد اسپرم و حمایت از سایر جنبه های عملکرد جنسی مردان می شوند. ترکیبات غذایی  از جمله زغال اخته، توت فرنگی، کلم پیچ، اسفناج، کنگر فرنگی و شکلات تلخ بر کیفیت و کمیت اسپرم تاثیر مثبتی دارند. اگر هر روز حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان بخورید، سلامت اسپرم خود را تقویت خواهید کرد.

تقویت اسپرم ضعیف

وزن مناسب داشته باشید

داشتن وزن مناسب برای تقویت اسپرم

به گفته محققان، چاقی یا اضافه وزن تاثیر قابل توجهی بر کیفیت مایع منی، حجم مایع منی و تعداد اسپرم دارد. دستیابی و حفظ وزن سالم می تواند برای سلامت اسپرم شما تاثیر به سزایی داشته باشد.

لباس زیر گشاد بپوشید

مردانی که لباس زیر گشادتر می پوشند در مقایسه با مردانی که لباس های زیر تنگ تری می پوشند، تعداد اسپرم بیشتری دارند. بر اساس مطالعه ای که در مجله Human Reproduction منتشر شده است، این نکته توسط محققان تأیید شده است. اعتقاد بر این است که تولید اسپرم در بیضه ها در دمای کمی خنک تر از بقیه بدن اتفاق می افتد.

کمتر دوچرخه سواری کنید

برخی از مطالعات نشان می دهد که مردانی که به طور منظم دوچرخه سواری می کنند ممکن است مشکلاتی در کیفیت اسپرم داشته باشند. یک مطالعه نشان داد که پنج ساعت دوچرخه سواری در هفته می تواند غلظت اسپرم را کاهش دهد. اطمینان حاصل کنید که دوچرخه شما متناسب با قد شما است و زین آن پهن‌ باشد که فشار را به‌جای برخورد مستقیم به پرینه و بیضه‌ها، روی عضلات باسن شما پخش می‌کند.

نکته

در حالی که طیف وسیعی از فاکتورها کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم هر مرد را تعیین می‌کنند، انجام چند تغییر ساده و سالم در زندگی می‌تواند شانس شما را برای داشتن اسپرم سالم در هر زمانی که شما و همسرتان آماده باردار شدن هستید افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *